Information for libraries

  • na webu

Nacházíte se zde: Úvod Akce, vzdělávání Akce Knihovnického institutu NK ČR pro odbornou veřejnost Proběhlé akce roku 2016

Proběhlé akce roku 2016

Chceme Vám nabídnout témata, která Vás zajímají, prosíme o vyplnění elektronického dotazníku.

 

PROSINEC

REKVALIFIKAČNÍ KNIHOVNICKÝ KURZ

Termíny: 6., 7. 12.. od 9 -13,10 hod.
Kurzy jsou schváleny akreditační komisí MŠMT ČR a jsou určeny zájemcům o zaměstnání v knihovnách, zaměstnancům Národní knihovny ČR a pracovníkům jiných knihoven se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním v neknihovnických oborech k získání odborné knihovnické kvalifikace. Jedná se o probíhající akci, kurz je uzavřen.
Národní knihovna, Klementinum, Vzdělávací centrum, vchod A, 1. patro, místnost č. 145.

Kontaktní osoba: Kateřina Nekolová M.A. katerina.nekolova@nkp.cz. Počet účastníků – 3x23

LISTOPAD

VZDĚLÁVEJME SE SYSTEMATICKY

Termín: 1. 11. od 13 - 17 hod.

rádi bychom Vás pozvali na dílnu Vzdělávejme se systematicky.

Pořadateli jsou pražská organizace SKIP a Národní knihovna ČR. Místo konání - Národní knihovna, Klementinum, Vzdělávací centrum, vchod A, 1. patro, místnost č. 145.

Cílem dílny je umožnit účastníkům sdílet praktické zkušenosti vztahující se ke vzdělávání pracovníků knihoven a vytvořit seznam kroků usnadňujících zavedení systematického vzdělávání do knihoven nebo jejich dílčích organizačních složek.

Akce je určena pro vedoucí pracovníky knihoven všech typů (především ředitele/vedoucí knihoven, popř. vedoucí organizačních složek větších knihoven).

Na dílnu je třeba se předem přihlásit prostřednictvím formuláře (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScGNadWAGKlruxjdxjCKFVpMfaSj2n5i_-NHjEITgoJIlDUlA/viewform);

účast je zdarma.

Další podrobnosti o akci jsou k dispozici na adrese http://www.skipcr.cz/regiony/01-praha/akce/skip-pro-praxi/dilna-vzdelavejme-se-systematicky.

Za pořadatele zdraví

Linda Jansová

 

REKVALIFIKAČNÍ KNIHOVNICKÝ KURZ

Termíny: 2.,9.,16.,23.11.. od 9 -13,10 hod.
Kurzy jsou schváleny akreditační komisí MŠMT ČR a jsou určeny zájemcům o zaměstnání v knihovnách, zaměstnancům Národní knihovny ČR a pracovníkům jiných knihoven se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním v neknihovnických oborech k získání odborné knihovnické kvalifikace. Jedná se o probíhající akci, kurz je uzavřen.
Národní knihovna, Klementinum, Vzdělávací centrum, vchod A, 1. patro, místnost č. 145. Kontaktní osoba: Kateřina Nekolová M.A. katerina.nekolova@nkp.cz. Počet účastníků – 3x23

 

JAK EFEKTIVNĚ PROPAGOVAT KNIHOVNU NA FACEBOOKU?
Termín: 4. 11. od 10 - 15 hod.

SKIP ČR ve spolupráci s Národní knihovnou ČR pro vás pro velký zájem připravil další seminář Jak efektivně propagovat knihovnu na Facebooku? s Bárou Buchtovou  v Klementinu, vchod A, učebna č. 145, začátek v 10.00 hod.

Založili jste si facebookovou stránku s motivací propagovat vaši knihovnu a nevíte jak začít či pokračovat? Seminář vám představí několik strategií jak vaši stránku dál rozvíjet, ukáže vám, na co všechno může být Facebook dobrý a vybaví vás dávkou inspirace z jiných knihoven či stránek podporujících četbu. Společně si budeme moci vytvořit základní strategii a podívat se na konkrétní problémy, se kterými se na Facebooku setkáváte. V případě zájmu je školení možné rozšířit i o představení dalších sociálních sítí.

ještě jednou děkuji za účast na dnešním semináři a posílám prezentaci:

http://www.slideshare.net/barabuchtova/propagace-knihovny-na-facebooku-68144799

 

Zároveň přidávám odkaz na web s metodami pro sběr zpětné vazby: https://odezva.wordpress.com/

Kontakt: roman.giebisch@nkp.cz. Počet účastníků: 35

 

ŽIVÁ KNIHOVNA PRO KNIHOVNÍKY

Termín: 7.11. od 9 - 13 hod.

Multikulturní centrum Praha ve spolupráci se Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR a Národní knihovnou ČR Vás srdečně zve na interaktivní workshop

Národní knihovna, Klementinum, Vzdělávací centrum, vchod A, 1. patro, místnost č. 145.
V Živé knihovně se místo knih půjčují živí lidé. Jde o atraktivní formu interkulturního vzdělávání dětí i dospělých a velice efektivní metodu, jak podpořit dobré vztahy v komunitě.
Účastníci se dozvědí o možnostech využití tohoto mezinárodně rozšířeného konceptu v rámci knihovnických akcí. Součástí workshopu budou také praktické informace o pořádání Živých knihoven, o zkušenostech s touto metodou v ČR i v zahraničí, účastníci získají kontakty na jednotlivce i organizace, představí se možnosti financování a spolupráce.
V rámci workshopu si účastníci vyzkouší, jaké je být návštěvníkem Živé knihovny. Knihy se nejprve představí a následně odpovídají na dotazy účastníků a povídají si s nimi. Knihy představují jednotlivci se zajímavým osobním příběhem, kteří se v životě setkávají s nějakým druhem předsudků vůči své osobě.
Přihlášku je nutné vyplnit nejpozději do 4. listopadu 2016 v odkazu ZDE<https://goo.gl/forms/aJwQqNM987Q5gDzt2>
Kontaktovat nás můžete také na emailu global.edu@mkc.cz<mailto:global.edu@mkc.cz>

Kateřina Nekolová, M.A.
Knihovnický institut - Oddělení vzdělávání
Národní knihovna České republiky
Klementinum 190, Praha 1
katerina.nekolova@nkp.cz | www.nkp.cz
Tel: +420 221 663 339
Budova A, 1. patro, č. dv. 145

 

WORKSHOP PRO PRACOVNÍKY ŠKOLNÍCH KNIHOVEN
Termín 10.11. od 9,30 -14 hod.

SKIP ČR ve spolupráci s Národní knihovnou ČR pro vás připravil workshop pro pracovníky školních knihoven a všechny zájemce o tuto problematiku se Zuzanou Vlčkovou v Klementinu, učebna č. 145, začátek v 9.30 hod.

PROGRAM:

1.      Blok bude věnován otázkám technického charakteru – jaké jsou cíle současné ŠK, právní rámec, financování, knižní fond, role a osobnost knihovníka, komunikace uvnitř školy, jak na to…

2.      Blok – budeme sdílet aktivity ŠK – vzdělávací programy, soutěže, akce, čtenářské kluby, podpora čtenářské gramotnosti…

Účastnický poplatek činí 200,-Kč pro členy SKIP a 300,- Kč pro nečleny SKIP, přihlášky prosím posílejte na moji e-mailovou adresu:

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

Národní knihovna ČR

Klementinum 190

110 00 Praha 1

Tel: +420/221 663 333

email: roman.giebisch@nkp.cz

 

ZKRATKOU KE KNIHOVNICKÉ ANGLIČTINĚ
Termín: 11.11. od 10 - 14 hod.

SKIP ČR ve spolupráci s Národní knihovnou ČR pro vás pro velký zájem připravil další seminář  se Zuzanou Helinsky  v Klementinu, učebna č. 145.

Jednodenní workshop na téma Zkratkou ke knihovnické angličtině. Obsah kurzu předpokládá alespoň pasivní znalost angličtiny účastníků !

 

1.            Mluvit jinou řeči není věc nadání ale věc cviku.

2.            Rychle a bezbolestně bez gramatiky a slovíček.

3.            Kurz se obrací na pracovníky knihoven, kteří se chtějí naučit a odvážit více mluvit a rozumět základním frázím z knihovnického světa.

4.            Nejdůležitější není mluvit dobře, ale mluvit a snažit se rozumět.

5.            Kurz také ukáže na nějaké záchranné lano, když například ztratíte nit nebo nerozumíte úplně všemu.

6.            Naučíme se hlavně jak snížit vlastní laťku a požadavky.

7.            Účastníci kurzu by měli znát trochu angličtiny hlavně pasivně 

Účastnický poplatek činí 300,-Kč pro členy SKIP a 400,- Kč pro nečleny SKIP, přihlášky prosím posílejte na moji e-mailovou adresu:

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

Národní knihovna ČR

Klementinum 190

110 00 Praha 1

Tel: +420/221 663 333

email: roman.giebisch@nkp.cz

 

ŘÍJEN

REKVALIFIKAČNÍ KNIHOVNICKÝ KURZ

Termíny: 5., 12., 19., 26. 10. od 9 -13,10 hod.
Kurzy jsou schváleny akreditační komisí MŠMT ČR a jsou určeny zájemcům o zaměstnání v knihovnách, zaměstnancům Národní knihovny ČR a pracovníkům jiných knihoven se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním v neknihovnických oborech k získání odborné knihovnické kvalifikace. Jedná se o probíhající akci, kurz je uzavřen.
Národní knihovna, Klementinum, Vzdělávací centrum, vchod A, 1. patro, místnost č. 145. Kontaktní osoba: Kateřina Nekolová M.A. katerina.nekolova@nkp.cz. Počet účastníků – 4x23

EVERGREEN V ČESKÝCH KNIHOVNÁCH
Termín: 10. 10. od 13,30 - 17 hod.

rádi bychom Vás pozvali na seminář Evergreen v českých knihovnách 2016, který se uskuteční  v Národní knihovně ČR, Vzdělávací centrum, vchod A, 1. patro, místnost č. 145.

Anotace:

Na semináři Evergreen v českých knihovnách 2016 se mj. dozvíte, jak je Evergreen přístupný pro zrakově postižené uživatele, jak si v Evergreenu můžete vytvořit seznamy studijní literatury či jak se sdílejí informace a komunikuje v komunitách kolem svobodných knihovních softwarů. V závěru semináře bude prostor na diskusi.

Účast na semináři je zdarma, doporučujeme Vám však se předem přihlásit prostřednictvím formuláře (kapacita místnosti je omezena): https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfkhkY_eCWj9nrxFkIyNi-TaehLwiPrMmvV-WRfvsY4l8h8cg/viewform.

Akci pořádají pražská organizace SKIP, Národní knihovna ČR a Knihovna Jabok.

Další podrobnosti o akci jsou k dispozici na adrese http://www.skipcr.cz/regiony/01-praha/akce/skip-pro-praxi/evergreen-v-ceskych-knihovnach-2016.

Za pořadatele zdraví a na setkání na semináři se těší
Linda Jansová a Eva Cerniňáková

 

PORUCHY ČTENÍ
Termín: 31.10. od 10 -14 hod.

SKIP ČR ve spolupráci s Národní knihovnou ČR pro vás připravil seminář s Alenou Vorlíčkovou – Poruchy čtení  v Klementinu, učebna č. 145, začátek v 10.00 hod.

Program:

*             podpora dětského čtenářství zaměřená též na děti se specifickými poruchami učení (zejména dyslexie);

•             atraktivní publikace vhodné pro nácvik četby s dětmi;

•             prvky v textu, které dyslektikům usnadňují čtení;

•             "léčivá síla" pohádek;

•             méně známé varianty lidových pohádek a jejich využití při společném čtení;

•             praktické využití tištěných sešitů ve speciální jazykové a typografické úpravě při práci s dětmi;

•             aktivity vhodné pro přípravu na čtení a po přečtení pohádky (čtenářské strategie, storytellingová cvičení, pracovní listy, grafomotorická cvičení,

výtvarné činnosti apod.)

www.spolecnecteni.com

www.facebook.com/pohadky.spolecnecteni

www.alenavorlickova.cz

Účastnický poplatek činí 300,-Kč pro členy SKIP a 400,- Kč pro nečleny SKIP.

 

 

ZÁŘÍ

REKVALIFIKAČNÍ KNIHOVNICKÝ KURZ

Termíny: 7., 14., 21., 9. od 9 -13,10 hod.
Kurzy jsou schváleny akreditační komisí MŠMT ČR a jsou určeny zájemcům o zaměstnání v knihovnách, zaměstnancům Národní knihovny ČR a pracovníkům jiných knihoven se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním v neknihovnických oborech k získání odborné knihovnické kvalifikace. Jedná se o probíhající akci, kurz je uzavřen.
Národní knihovna, Klementinum, Vzdělávací centrum, vchod A, 1. patro, místnost č. 145. Kontaktní osoba: Kateřina Nekolová M.A. katerina.nekolova@nkp.cz. Počet účastníků – 3x23

AUTOMATIZACE PRÁCE

Termín: 12.9. od  9 - 14,30 hod.

Kurz Základní počítačové gramotnosti, financováno z grantu MK ČR. Určeno knihovnám evidovaným na MK ČR ve smyslu zákona.

Kontaktní osoba: Květa Hedvíková, kveta.hedvikova@nkp.cz. Počet účastníků: 15


 

TABULKY A PRÁCE S GRAFIKOU

Termín: 15. a 19.9. od  9 - 14,30 hod.

Kurz Základní počítačové gramotnosti, financováno z grantu MK ČR. Určeno knihovnám evidovaným na MK ČR ve smyslu zákona.

Kontaktní osoba: Květa Hedvíková, kveta.hedvikova@nkp.cz. Počet účastníků: 15

 

SOCIÁLNÍ SÍTĚ A KOMUNIKACE NA INTERNETU

Termín: 22.9. od  9 - 14,30 hod.

Kurz Základní počítačové gramotnosti, financováno z grantu MK ČR. Určeno knihovnám evidovaným na MK ČR ve smyslu zákona.

Kontaktní osoba: Květa Hedvíková, kveta.hedvikova@nkp.cz. Počet účastníků: 15


BIBLIOTERAPIE JAKO DALŠÍ SLUŽBA KNIHOVEN

Termín: 22.9. od 10 hod.

SKIP ČR ve spolupráci s Národní knihovnou ČR pro vás připravil seminář s Marcelou Kořínkovou z Knihovny Kroměřížska.

Národní knihovna, Klementinum, Vzdělávací centrum, vchod A, 1. patro, místnost č. 145.

Seminář seznámí účastníky s historií, vývojem a zejména smyslem biblioterapie. Představí ji jako podpůrnou psychoterapeutickou léčbu. Zároveň se účastníci dozvědí, jak lze s biblioterapií aktivně začít a nabídnout ji jako další službu uživatelům v knihovnách. Součástí semináře bude i seznámení s kazuistikami klientů a konkrétní ukázky práce s texty.

Program - 1. část

1.            Pohled do historie BT

2.            Složky BT

3.            Kdy a komu BT pomáhá

4.            Jak začít s BT

Program - 2. část

1.            Příprava na práci s klientem

2.            Konkrétní příklady z praxe

3.            Odkazy na databáze BT knih

Účastnický poplatek činí 200,-Kč pro členy SKIP a 300,- Kč pro nečleny SKIP, přihlášky prosím posílejte na moji e-mailovou adresu: Roman.Giebisch@nkp.cz

 

 

 

 

 

ČERVEN

REKVALIFIKAČNÍ KNIHOVNICKÝ KURZ

Termíny: 1., 8., 15., 22. 6. od 9 -13,10 hod.
Kurzy jsou schváleny akreditační komisí MŠMT ČR a jsou určeny zájemcům o zaměstnání v knihovnách, zaměstnancům Národní knihovny ČR a pracovníkům jiných knihoven se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním v neknihovnických oborech k získání odborné knihovnické kvalifikace. Jedná se o probíhající akci, kurz je uzavřen.
Národní knihovna, Klementinum, Vzdělávací centrum, vchod A, 1. patro, místnost č. 145. Kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Ježková, zuzana.jezkova@nkp.cz. Počet účastníků – 4x27

GOOGLE A JEHO NÁSTROJE

Termín:  1. běh 9.6., 2. běh 13.6.

Kurz Základní počítačové gramotnosti, financováno z grantu MK ČR. Určeno knihovnám evidovaným na MK ČR ve smyslu zákona.

Kontaktní osoba: Květa Hedvíková, kveta.hedvikova@nkp.cz. Počet účastníků: 15

 

KNIHOVNY  V KULTURNĚ RŮZNORODÉ SPOLEČNOSTI       

Termin: 13.6. od 9 – 12 hod..
Zveme všechny zájemce o problematiku knihoven a integrace cizinců na pracovní setkání dne 13.6. v Klementinu. Podnětem k uspořádání setkání je především možnost zahrnutí knihoven do naplňování Koncepce integrace cizinců a s tím související podpora ze strany MV a MK ČR. Zájem o spolupráci s knihovnami na tomto tématu vyjádřily také zástupci některých neziskových organizací. Cílem setkání je otevření debaty o vhodných aktivitách knihoven v této oblasti, případně vytvoření seznamu takových aktivit, který by mohl sloužit jako inspirace pro budoucí podávání grantových žádostí. Dále chceme nabídnout prostor pro výměnu zkušeností a názorů a umožnit vzájemné propojení účastnic a účastníků z různých regionů a sfér. Počet účastníků: 16

hlaste se prosím na moji adresu

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

Knihovnický institut

Národní knihovna České republiky

Klementinum 190, Praha 1

roman.giebisch@nkp.cz | www.nkp.cz

Tel: +420 221 663 333

GSM: +420 739 614 027

 

DIGITÁLNÍ OBRÁZKY A JEJICH ÚPRAVA V PROGRAMU GIMP

Termín: 16.6. a 20.6.

Kurz Základní počítačové gramotnosti, financováno z grantu MK ČR. Určeno knihovnám evidovaným na MK ČR ve smyslu zákona.

Kontaktní osoba: Květa Hedvíková, kveta.hedvikova@nkp.cz. Počet účastníků: 15

 

KVĚTEN

KNIHOVNA DOTYKEM

Termín: 3. 5. od 10 hod.

SKIP ČR ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze pro vás připravil seminář Knihovna dotykem  v Dílně Ústřední knihovny, Mariánské nám. 1/98, Praha 1.

Jedná se o praktický seminář zaměřený na práci s digitálními informacemi, praktickými aplikacemi pro knihovníky a informační pracovníky a s dotykovými technologiemi. VLASTNÍ DOTYKOVÉ ZAŘÍZENÍ NUTNÉ!

 

Program:

1. Využití digitálních informací a moderních technologií v knihovně

2. Práce s digitálním obsahem a nástroji na tvorbu příprav na čtenářské lekce v knihovně

3. Dotyková obrazovka, tablety a jejich možnosti

4. Praktické aplikace vhodné pro práci v knihovně

5. Vzdělávací aplikace a vzdělávací obsah pro žáky a studenty

 

Účastnický poplatek činí 200,-Kč pro členy SKIP a 300,- Kč pro nečleny SKIP, přihlášky prosím posílejte na moji e-mailovou adresu: Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

Knihovnický institut - Oddělení vzdělávání Národní knihovna České republiky Klementinum 190, Praha 1 roman.giebisch@nkp.cz | www.nkp.cz

 

REKVALIFIKAČNÍ KNIHOVNICKÝ KURZ
Termíny: 4., 11., 18., 25. 5. od 9 -13,10 hod.
Kurzy jsou schváleny akreditační komisí MŠMT ČR a jsou určeny zájemcům o zaměstnání v knihovnách, zaměstnancům Národní knihovny ČR a pracovníkům jiných knihoven se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním v neknihovnických oborech k získání odborné knihovnické kvalifikace. Jedná se o probíhající akci, kurz je uzavřen.
Národní knihovna, Klementinum, Vzdělávací centrum, vchod A, 1. patro, místnost č. 145. Kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Ježková, zuzana.jezkova@nkp.cz. Počet účastníků – 4x27

 

BIBLIOTERAPIE V KNIHOVNÁCH
Termín: 10. 5. v 9 hod.

Národní knihovna ČR pro vás připravila přednášku Jeleny Benić (Univerzitní knihovna Záhřeb) "Book - therapy in libraries" dne 10. května v 9.00 v Klementinu, zasedací místnosti 2. patro  Klementina. Přednáška bude tlumočena do českého jazyka.

Cílem tohoto semináře je seznámit knihovníky s koncepcí biblioterapie, s jejím významem pro osobní růst a rozvoj lidí, zejména dětí. Teorie poskytne dobrý základ pro její případnou realizaci v českých knihovnách.

Popis semináře:

·         Kreativní čtení

·         Druhy čtení

·         Definice biblioterapie

·         Historický přehled

·         Druhy biblioterapie

·         Biblioterapie, její charakteristiky a implementace

·         Biblioterapeutické procesy

·         Literatura síly a literatury informací

·         Kreativní psaní

·         Možnosti a omezení provádění biblioterapie v knihovnách

·         Knihovnice jako biblioterapeut

·         Metodika biblioterapie

·         Spolupráce knihovníka, učitele a psychologa

 

Seminář trvá asi 1h 30 min/ 1,5 hod.

Zájemci se mohou hlásit na moji adresu: Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

Knihovnický institut - Oddělení vzdělávání Národní knihovna České republiky Klementinum 190, Praha 1 roman.giebisch@nkp.cz | www.nkp.cz

 

EXCEL PRO POKROČILÉ UŽIVATELE

Termín:  12.5.,16.5.,19.5.,23.5. OD 9 - 14,30 hod.

Kurz Základní počítačové gramotnosti, financováno z grantu MK ČR. Určeno knihovnám evidovaným na MK ČR ve smyslu zákona.

Kontaktní osoba: Květa Hedvíková, kveta.hedvikova@nkp.cz. Počet účastníků: 15

 

LEKTORSKÉ DOVEDNOSTI – DIDAKTIKA VÝUKOVÉ/PŘEDNÁŠKOVÉ LEKCE
Termín: 13., 16., 17. 5.

SKIP ČR ve spolupráci s Národní knihovnou ČR pro vás připravil další ročník kurzu Lektorské dovednosti - Didaktika výukové/přednáškové lekce. Kurz je určen těm z naší profese, kdo přednášejí či vyučují a rádi by své kompetence zlepšili. Kurz vede doc. Josef Valenta (AMU, FF UK) a je věnován didaktice přednáškové lekce.

 

Účastnický poplatek činí 600 Kč pro členy SKIP a 900 Kč pro nečleny SKIP. Přihlášky akceptujeme v došlém pořadí, počet míst je velmi omezen !

Termíny letošního třídenního kurzu jsou: 13.5. + 16.5. + 17.5.2016. Nutno počítat s celodenním programem, konec cca v 17.00 hod.

Přihlášky prosím posílejte na moji adresu :

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

Knihovnický institut - Oddělení vzdělávání Národní knihovna České republiky Klementinum 190, Praha 1 roman.giebisch@nkp.cz | www.nkp.cz

 

WORD PRO POKROČILÉ UŽIVATELE

Termín:  26.5.,30.5., 2.6., 6.6. OD 9 -14,30 hod.

Kurz Základní počítačové gramotnosti, financováno z grantu MK ČR. Určeno knihovnám evidovaným na MK ČR ve smyslu zákona.

Kontaktní osoba: Květa Hedvíková, kveta.hedvikova@nkp.cz. Počet účastníků: 15

 

JAK EFEKTIVNĚ PROPAGOVAT KNIHOVNU NA FACEBOOKU

Termín:  27. 5. od 10 -14 hod.
SKIP ČR ve spolupráci s Národní knihovnou ČR pro vás připravil seminář Jak efektivně propagovat knihovnu na Facebooku? s Bárou Buchtovou.Národní knihovna, Klementinum, Vzdělávací centrum, vchod A, 1. patro, místnost č. 145.

Založili jste si facebookovou stránku s motivací propagovat vaši knihovnu a nevíte jak začít či pokračovat? Seminář vám představí několik strategií jak vaši stránku dál rozvíjet, ukáže vám, na co všechno může být Facebook dobré a vybaví vás dávkou inspirace z jiných knihoven či stránek podporujících četbu. Společně si budeme moci vytvořit základní strategii a podívat se na konkrétní problémy, se kterými se na Facebooku setkáváte. V případě zájmu je školení možné rozšířit i o představení dalších sociálních sítí.

Přihlášky prosím posílejte na moji e-mailovou adresu: email: roman.giebisch@nkp.cz <mailto:roman.giebisch@nkp.cz

Kontaktní osoba: Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

Účastnický poplatek činí 200,-Kč pro členy SKIP a 300,- Kč pro nečleny SKIP.

Počet účastníků: 30

 

DUBEN

REKVALIFIKAČNÍ KNIHOVNICKÝ KURZ
Termíny: 6., 13., 20., 27. 4. od 9 -13,10 hod.
Kurzy jsou schváleny akreditační komisí MŠMT ČR a jsou určeny zájemcům o zaměstnání v knihovnách, zaměstnancům Národní knihovny ČR a pracovníkům jiných knihoven se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním v neknihovnických oborech k získání odborné knihovnické kvalifikace. Jedná se o probíhající akci, kurz je uzavřen.
Národní knihovna, Klementinum, Vzdělávací centrum, vchod A, 1. patro, místnost č. 145. Kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Ježková, zuzana.jezkova@nkp.cz. Počet účastníků – 4x27

 

EXCEL (základy)

Termín:  25.4., 28.4., 5.5., 9.5.

Kurz Základní počítačové gramotnosti, financováno z grantu MK ČR. Určeno knihovnám evidovaným na MK ČR ve smyslu zákona.

Kontaktní osoba: Květa Hedvíková, kveta.hedvikova@nkp.cz. Počet účastníků: 15

 

COWORKING V KNIHOVNĚ?

Termín: 26. 4. od 10 hod.

SKIP ČR ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze pro vás připravil seminář Coworking v knihovně ? dne 26. dubna v Dílně Ústřední knihovny, Mariánské nám. 1/98, Praha 1.

Coworking znamená v doslovném překladu spolu-práce. Jde o sdílený pracovní prostor pro lidi na volné noze, kteří zde nezávisle na sobě dělají svou běžnou práci. Pilíři coworkingu jsou: komunita, spolupráce, otevřenost, dostupnost. Coworkingová centra vznikají i v knihovnách …

Program:

1.      Olga Škochová /Institut plánování a rozvoje/ Krep - Kreativní Praha/ - Co to ten coworking je ?

2.      Roman Giebisch /Národní knihovna Praha/ – Coworking v Česku

3.      Alena Tománková /Městská knihovna v Praze/ - Do Dílny nemusíte v montérkách

Účastnický poplatek činí 200,-Kč pro členy SKIP a 300,- Kč pro nečleny SKIP, přihlášky prosím posílejte na moji e-mailovou adresu: email: roman.giebisch@nkp.cz <mailto:roman.giebisch@nkp.cz

Kontaktní osoba: Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

 

BŘEZEN

GRAFOLOGIE

Termín: 1.3. od  10  - 14 hod.

SKIP ČR ve spolupráci s Národní knihovnou ČR pro vás připravil seminář Grafologie s PhDr. Helenou Veličkovou v Klementinu, budova A, 1. patro, učebna č. 145.
Program:

1. Proč písmo mluví? Není to ve skutečnosti rukopis, ale celostní obraz mozkové činnosti, přenášený rukou na papír. Odhaluje charakter i okamžitý psychický stav, ale i mnohé tělesné vlastnosti.

2. Základní znaky v písmu a princip jejich výkladu.

3. Co znamená současný trend psaní skriptem, tj. tiskacím písmem. Význam a úskalí nové školní předlohy Comenia Script.

4. Zločinecké rysy v písmu - ukázkové případy.

Účastníci besedy si mohou přinést vlastní rukopisy a dozvědět se něco o sobě a svých bližních.

Zájemci si mohou zakoupit s velkou slevou knihy - Grafologie - Nové pohledy a také Mlčenlivé rozhovory.

Účastnický poplatek činí 200,-Kč pro členy SKIP a 300,- Kč pro nečleny SKIP

Kontaktní osoba: Mgr. Roman Giebisch Ph.D, roman.giebisch@nkp.cz. Počet účastníků -30

 

REKVALIFIKAČNÍ KNIHOVNICKÝ KURZ
Termíny: 2.,9.,16.,23.,30.3. od 9 -13,10 hod.
Kurzy jsou schváleny akreditační komisí MŠMT ČR a jsou určeny zájemcům o zaměstnání v knihovnách, zaměstnancům Národní knihovny ČR a pracovníkům jiných knihoven se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním v neknihovnických oborech k získání odborné knihovnické kvalifikace. Jedná se o probíhající akci, kurz je uzavřen.
Národní knihovna, Klementinum, Vzdělávací centrum, vchod A, 1. patro, místnost č. 145. Kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Ježková, zuzana.jezkova@nkp.cz. Počet účastníků – 4x27

ÚNOR

REKVALIFIKAČNÍ KNIHOVNICKÝ KURZ
Termíny: 3.,10.,17.,24.2. od 9 -13,10 hod.
Kurzy jsou schváleny akreditační komisí MŠMT ČR a jsou určeny zájemcům o zaměstnání v knihovnách, zaměstnancům Národní knihovny ČR a pracovníkům jiných knihoven se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním v neknihovnických oborech k získání odborné knihovnické kvalifikace. Jedná se o probíhající akci, kurz je uzavřen.
Národní knihovna, Klementinum, Vzdělávací centrum, vchod A, 1. patro, místnost č. 145. Kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Ježková, zuzana.jezkova@nkp.cz. Počet účastníků – 4x27

PŘÍRUČKA PRO ŠKOLNÍ KNIHOVNÍKY: MODELY A PRAKTICKÉ PŘÍKLADY ZE ŠVÉDSKA
Termín: 23.2. od 10 – 14 hod.

SKIP ČR ve spolupráci s Národní knihovnou ČR pro vás připravil další seminář se Zuzanou Helinsky –koná se v Klementinu, budova  A, 1. patro, učebna č. 145.

 

Zuzana Helinsky nedávno vydala knihu “Education is not an affair of 'telling' and being told, but an active and constructive process” a seminář bude určený primárně pro pracovníky školních knihoven, ale i všechny další zájemce. Školy i knihovny mají společný cíl – dosáhnout výborných studijních výsledků žáků a studentů. Seznámíte se s různými příklady a návrhy jak se může školní knihovna stát nedílnou součástí školních aktivit a jak se dá pracovat s propagací/marketingem. Tím, že se analyzuje organizace, její kultura, poslání, cíle, silné a slabé stránky, může být dobrým výchozím bodem pro strategii nejen školní knihovny…

Účastnický poplatek činí 200,-Kč pro členy SKIP a 300,- Kč pro nečleny SKIP

Kontaktní osoba: Mgr.  Roman Giebisch,  Ph. D., Roman.Giebisch@nkp.cz
Počet účastníků: 30

 

LEDEN

Seminář pro vedoucí a klíčové pracovníky zejména infrastrukturních útvarů (2.0, 3.0, 5.0) NK ČR

Termín: 13.1.

Seminář by měl proběhnout v jednom zvoleném termínu v čase od 9.00 do 14.00 hodin za povinné účasti všech oslovených.

Cíl – představit hlavní úlohu a poslání NK jako národní kulturní instituce a všech odborných knihovnických pracovišť napříč organizační strukturou v modelu. „co a pro koho děláme a co očekáváme od vás, s kým komunikovat“

Téma/útvar

Přednášející

Minutáž

Hlavní úkoly, poslání a struktura NK

PhDr. Hemola

20

KFS/Odbor doplňování a zpracování fondů

Mgr. Lichtenbergová

20

KFS/Odbor služeb

PhDr. et Mgr. Huňová

15

KFS/Odbor správy fondů

Mgr. Foltýn

15

KFS/Odbor ochrany knihovních fondů

Ing. Vávrová, PhD

15

KFS/odbor Historické a hudební fondy

PhDr. Hejnová

20

DaT/knihovnické útvary 2.3 a 2.4

Ing. Vidlička

Mgr. Kvašová

20

20

Slovanská knihovna

PhDr. Babka

20

Knihovnický institut

PhDr. Richter

20

Projekty řešené NK:

VISK – Koordinační centrum programu VISK

NAKI, Norské fondy a další

 

PhDr. Richter

Mgr. Knoll

 

10

20

23.10.2017
Kategorie: