Budoucnost Souborného katalogu ČR
V roce 2024 probíhala analýza národních funkcí. Spolu s Národními autoritami byl analyzován i současný stav Souborného katalogu ČR (SK ČR). SK ČR je národní elektronický katalog poskytující informace o dokumentech dostupných ve fondech spolupracujících knihoven. Obsahuje více než 8,5 milionu bibliografických záznamů českých a zahraničních monografií, speciálních druhů dokumentů, starých tisků a seriálů. Správu SK ČR zajišťuje Národní knihovna ČR (NK ČR) na základě povinnosti vyplývající z Knihovního zákona (zákon č. 257/2001 Sb.). Na jeho budování se podílí české knihovny různého typu dle svých možností (technických a personálních). Spolupráce části knihoven (krajských a specializovaných) vychází rovněž z uvedeného zákona. Budování a využívání SK ČR probíhá od počátku jeho existence v heterogenním prostředí. SK ČR je využíván především pro lokalizaci dokumentů, odeslání žádosti o výpůjčku (MVS) a stahování záznamů, což vyplynulo i z dotazníkového šetření.
S agendou správy SK ČR je spojena i správa Centrálního adresáře knihoven a informačních institucí v ČR (báze ADR) a bibliografické databáze Výběr článků v českých novinách, časopisech a sbornících (báze ANL). Problematika báze ANL byla řešena jen okrajově, v současné době existuje jako samostatná báze formálně spravovaná Oddělením souborných katalogů, ale předpokládá se, že by v budoucnu záznamy z ANL mohly být včleněny přímo do SK ČR. Problematika Centrálního adresáře bude řešena samostatně.
Národní knihovna ČR (NK ČR) má před sebou řadu změn týkajících se provozu databází, které spravuje. Procesem změny musí projít i SK ČR. Zohledněny by měly být jeho hlavní funkce, dlouhodobá udržitelnost a jeho efektivní využitelnost v síti knihoven i měnící se standardy a nová dostupná technická řešení. NK ČR jako správce SK ČR připouští možnost, že SK ČR bude v budoucnu provozován v jiném knihovním systému než ostatní báze NK ČR.
Součástí materiálu, který v roce 2024 vznikl a byl předložen vedení NK ČR, bylo nastínit možnosti změn budování SK ČR v síti knihoven ČR s přihlédnutím k měnícím se podmínkám.
Návrh nového řešení vychází z předpokladů a podnětů, které vzešly z průzkumu a analýz prováděných v průběhu celého roku 2024. Rozhodnutí o nové podobě a způsobu fungování SK ČR a Centrálního adresáře knihoven a informačních institucí v ČR zůstává plně v gesci NK ČR.
Pro analýzu národních funkcí, ke kterým SK ČR patří, byl na rok 2024 sestaven pracovní tým z pracovníků NK ČR i odborníků z dalších českých knihoven. Tým byl sestaven tak, aby v něm byli zastoupeni pracovníci, kteří působí v různých typech knihoven, pracují s různými knihovními systémy a na různých pozicích – od katalogizátorů, pracovníků se zkušenostmi ve službách, systémových knihovníků až po manažery. Zastoupeni byli pracovníci z portálu Knihovny.cz, který provozuje Moravská zemská knihovna v Brně, z projektu Obálkyknih.cz, který provozuje Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, projektu Central, který provozuje Městská knihovna v Praze, z projektu Zpřístupňování děl nedostupných na trhu – DNNT, který provozuje NK ČR, a knihoven hlásících se k projektu CARDS (na úrovni A i B). Zastoupeny byly knihovny, které využívají různé knihovní systémy (např. systém Aleph 500, Alma, Koha, ARL, Evergreen atd.). Tým byl rozdělen na „interní tým“, tvořený pracovníky NK ČR z Oddělení souborných katalogů a Oddělení národních jmenných autorit, a „externí tým“, tvořený převážně pracovníky z ostatních institucí.
Členové „interního týmu“ vypracovali stručný popis současného stavu SK ČR a báze ADR. Připravili a realizovali dotazníkové šetření týkající se využívání báze SK ČR a ANL, včetně zjišťování připravenosti českých knihoven na budoucí změny. Organizovali pracovní jednání a setkání (včetně setkání s dalšími odborníky mimo členů „externího týmu“). Zpracovávali získané informace z pracovních jednání a služebních cest. Připravovali podklady pro prezentace výsledků na společných jednáních včetně podkladů pro prezentace pro strategické fórum CARDS a vyhotovili závěrečnou zprávu za rok 2024.
S jednotlivými členy „externího týmu“ probíhala pracovní jednání přímo na jejich pracovištích (konzultovány byly možnosti zefektivnění fungování SK ČR v nových podmínkách včetně možnosti transformace SK ČR do podoby centrální báze a možnosti centrální katalogizace v ČR). Dále proběhla dvě společná pracovní jednání obou týmů v červnu a listopadu 2024 na půdě NK ČR.
Někteří členové týmu absolvovali služební cesty do zahraničí (USA, Švédsko, Finsko, Polsko, Litva, Slovinsko), své zkušenosti sdíleli na společném jednání, které se konalo 25. listopadu 2024. Pět členů týmu je současně spoluautory recenzovaného článku Standardy a technologie propojených otevřených dat v časopise Knihovna, který podrobně popisuje možnosti řešení národních funkcí (včetně SK ČR) v budoucnosti. M. Denár a J. Moravec zpracovali Návrh nového řešení databáze ADR.
Členové pracovního týmu pro analýzu národních funkcí dospěli k názoru, že SK ČR může v budoucnu skutečně efektivně fungovat pouze jako centrální databáze. Shodli se i na odklonu od formátu MARC směrem k propojeným datům. V případě, že dojde k navrhované transformaci SK ČR v centrální databázi pro zpracování záznamů v prostředí českých knihoven, bude NK ČR v tomto smyslu SK ČR využívat a stane se supervizorem pro záznamy české produkce (společně s dalšími vybranými knihovnami).
Pracovní tým pro analýzu národních funkcí ukončil svou činnost v prosinci 2024.
Návrh nového řešení nebyl vedením NK ČR rozporován a v současné době se pracuje na jeho zpřesnění (především na technických specifikacích).
Autor: Eva Svobodová