Information for libraries

  • na webu

ipk_visual_final.jpg

Nacházíte se zde: Úvod Newsletter 2025/2 Kam směřuje služba Ptejte se knihovny

Kam směřuje služba Ptejte se knihovny

Službu Ptejte se knihovny, na které se podílí celá řada českých knihoven, není třeba dlouze představovat. Za více než dvacet let jejího fungování využily službu desetitisíce tazatelů. Ve snaze nalézt nejrelevantnější odpověď na různorodé dotazy ze všech oborů vědění pátrají ve zdrojích knihoven knihovníci z 95 aktivně zapojených knihoven a jejich fundované odpovědi tvoří základ archivu služby, který je na stránkách Ptejte se knihovny hojně navštěvován.

S rozvojem nových technologií, nastupující érou umělé inteligence a různých chatbotů je ovšem třeba si klást otázku, zda tato tradiční referenční služba bude mít svým uživatelům co nabídnout i v budoucnu.

V Národní knihovně ČR (NK ČR) věříme, že odpověď může být i pro další léta fungování služby Ptejte se knihovny kladná.

Knihovníci se umí správně ptát, orientují se v zadané problematice i relevantních zdrojích. V odpovědích citují konkrétní ověřené zdroje a jejich doporučená literatura může tazatelům pomoci se v dané problematice dále zorientovat. V řadě případů z odpovědí Ptejte se knihovny čerpají i nyní tak populární chatboti.

Modernizace služby Ptejte se knihovny je ovšem nezbytná, protože v současné podobě funguje od roku 2015. Na základě technických potřeb, připomínek samotných knihovníků (zjištěných dotazníkovým šetřením) a možnosti využití nových nástrojů přistoupila NK ČR ve spolupráci s ostatními knihovnami k inovaci služby Ptejte se knihovny.

Připravovaná nová podoba služby Ptejte se knihovny si klade za cíl nabídnout veřejnosti jednodušší cestu zadávání dotazu. S pomocí umělé inteligence bychom chtěli minimalizovat množství informací, které v současné době uživatel při zadávání dotazu musí vyplnit. Cílem je, aby tazatel zadal pouze samotný dotaz (včetně možnosti použít i hlasové zadání). Výběr tematické kategorie, která je nezbytná pro přidělení dotazu konkrétní knihovně, již za něj provede systém. Uživatelé jistě ocení i novou službu Doporučit ke čtení. Tato nově zařazená kategorie nabídne čtenářům snadnou cestu k literatuře dle jejich preferencí a umožní více zapojit i menší veřejné knihovny, jejichž knihovníci vynikají ve znalosti české a zahraniční beletrie.

Nově budou příchozí dotazy distribuovány mezi knihovny na základě algoritmu, což umožní jejich vyváženější zapojení. Některé činnosti v rámci administrace služby již budou plně automatizované. Náročnost správy konta knihovny by se tedy měla výrazně snížit. Knihovníci ze zapojených knihoven budou mít v administraci služby též možnost inspirovat se při zpracování odpovědi návrhy chatbotů. Zapojení umělé inteligence by mělo sloužit pro prvotní rychlou orientaci knihovníků v daném tématu. Pro službu Ptejte se knihovny ovšem nadále zůstane stěžejní práce s ověřenými zdroji knihoven. Důležitou součástí je zmíněné citování použitých zdrojů. V této oblasti bychom chtěli využít synergii s portálem Knihovny.cz, který nabízí informace o dostupnosti dokumentu v ČR, ale zároveň je schopen pomoci při citování zdrojů použitých při zpracování odpovědi. Toto spojení by tak na jedné straně pomohlo knihovníkům a zároveň by uživateli poskytlo rychlou informaci v případě, že by si např. doporučené zdroje chtěl sám prostudovat.

Změnami by měl projít i archiv Ptejte se knihovny. Ať již půjde o atraktivnější prezentaci odpovědí nebo kvalitnější vyhledávání v jeho obsahu.

Jedním z témat, kterým se v oblasti výzkumu NK ČR věnuje, je využití propojených dat v knihovním prostředí. Rádi bychom proto připravili strukturu dat v takové podobě, aby i archiv Ptejte se knihovny fungoval v prostředí propojených otevřených dat.

NK ČR plní vůči českým knihovnám v řadě oblastí i funkci metodického centra. Vedle Knihovnického institutu se na poskytování metodické podpory podílí i řada dalších pracovišť NK ČR. Nedílnou součástí vývoje nové podoby Ptejte se knihovny proto bude vznik služby Ptejte se metodika. Tato nová služba, určená knihovnické veřejnosti, nabídne snadnou a centralizovanou cestu pro konzultaci odborných dotazů včetně postupně budovaného archivu odpovědí. Pro oblast knihovnictví existuje řada metodických pokynů, doporučení a dalších materiálů, kterými se knihovny řídí. Tuto zdrojovou základnu bychom chtěli v Ptejte se metodika využít pro umělou inteligenci. Součástí služby bude i chatbot, který bude své odpovědi čerpat právě z metodických materiálů.

Zaujala vás služba Ptejte se knihovny? Chcete si přečíst více o jejím fungování? Popis služby a podrobnosti k jejímu chodu naleznete v článku Karolíny Košťálové v časopisu Čtenář (č. 2, 2025).

Více informací o službě Ptejte se knihovny v éře chatbotů obsahuje článek Lenky Válkové a Hany Nemeškalové v časopisu Duha (č. 1, 2025).

Karolína Košťálová, Lenka Válková

01.04.2025
Oborová brána Knihovnictví a informační věda
Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy
Veřejné informační služby knihoven
Knihovna Plus
Knihovna Revue
Vyhledávání
Informace
Objednávky publikací
  • Časopis Knihovna : knihovnická revue - tištěná verze
  • Renata Fialová - renata.fialova[zavináč]nkp.cz
  • Aktuální číslo: 2024/2