Moderní služby pro společnost
V souvislosti s proměnou potřeb uživatelů prochází Národní knihovna České republiky již několik let změnami v oblasti poskytování služeb. Jejich cílem je vytvořit pro své čtenáře nejen příjemný prostor pro studium a práci, ale také místo, kde se setkává kultura, inovace a historie. Moderní technologie v současné době výrazně usnadňují přístup ke kulturnímu dědictví. Z tohoto důvodu se NK ČR vedle modernizace části svých interiérů zaměřuje i na zlepšení IT vybavení a zavádění samoobslužných služeb, aby posílila svou roli knihovny jako multifunkčního prostoru.
Národní knihovna České republiky (dále jen NK ČR) se v rámci plnění své Strategie na léta 2024–2027 snaží proměnit v moderní a otevřený prostor nejen pro práci a studium, ale i pro kulturní akce a trávení volného času. Díky využití digitalizace a chytrých technologií se postupně daří zjednodušovat a rozšiřovat přístup ke službám, které NK ČR nabízí, zatímco nově upravené prostory a postupné zkvalitňování IT zázemí zpříjemňují návštěvníkům pobyt v jejích budovách.
Během roku 2024 a jara 2025 proto docházelo ke zkvalitnění uživatelských a veřejných prostor. Část z těchto aktivit se zaměřila na Všeobecnou studovnu, která je největší studovnou NK ČR a je vybavena nábytkem architekta Ladislava Machoně z roku 1929. K příjemnějšímu pracovnímu prostředí v této studovně zajisté přispěla renovace 48 stolů, které jsou nově vybaveny i elektrickými zásuvkami pro snadnější připojení notebooků. Úprava předsálí Studovny periodik a chodby před Slovanskou knihovnou pak napomohla lepší orientaci a příjemnější atmosféře v areálu Klementina.
NK ČR také aktuálně hledá řešení pro nový navigační systém, který umožní zejména návštěvníkům rychle najít požadované oddělení nebo službu a zefektivnit orientaci v areálech. Současně probíhají investice do modernizace IT vybavení, včetně instalace výkonných WiFi sítí tak, aby byla zajištěna stabilní a rychlá konektivita pro všechny uživatele i pracovníky knihovny.
Dalším významným krokem je postupné zavádění samoobslužných služeb. Nové technologie by do budoucna měly uživatelům umožnit pohodlně vyhledávat informace, spravovat výpůjčky a přistupovat k digitálním zdrojům bez zbytečné čekací doby. NK ČR proto v návaznosti na implementaci technologie RFID spustila samoobslužný výdejní box či selfchecky a připravuje do provozu návratový automat. S větší mírou samoobslužnosti se setkávají na místě i zájemci o registraci. Cílem je tento proces kompletně digitalizovat. Nově NK ČR přijímá i eDoklady a to způsobem, který umožňuje údaje získané z eDokladu automatizovaně propsat do knihovního systému.
NK ČR rovněž pracuje na integraci nových funkcí do svých digitálních knihoven, čímž se rozšiřuje nabídka služeb a přístup ke kulturnímu dědictví, informačním a vědeckým zdrojům.
Díky modernizaci prostor, technologickým inovacím a rozvoji samoobslužných služeb se Národní knihovna stává atraktivnějším a vstřícnějším místem, snaží se zlepšit komfort návštěvníků a zpřístupnit své služby širší veřejnosti.