Národní autority ČR - výhled do budoucna
Národní autority ČR (nebo také Soubor národních autorit ČR) představují soubor ověřených a unifikovaných jmenných a/nebo věcných selekčních údajů, určených pro zpracování a vyhledávání informačních zdrojů s nezbytným odkazovým a poznámkovým aparátem. Soubory autorit jsou důležitým nástrojem pro jednoznačnou identifikaci dokumentů dostupných v knihovnách a jsou nedílnou součástí tvorby bibliografických a katalogizačních záznamů. V celosvětovém měřítku patří do všeobecných principů katalogizace uvedených v materiálech mezinárodní federace knihoven a knihovnických organizací IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions)1.
Soubor Národních autorit ČR je budován od poloviny devadesátých let 20. století a k 31. 12. 2024 obsahoval 1 220 605 autoritních záznamů všech typů (jmenné, názvové, věcné). Správu Národních autorit ČR (NA) zajišťuje Národní knihovna ČR (NK ČR). Budování souboru autorit je spojeno s činnostmi, které jsou NK ČR dány zákonem2, a to zejména zpracování evidence knihovních dokumentů na území ČR formou souborného katalogu a zpracování národní bibliografie a jejich zpřístupnění.
Tvorba autoritní databáze v části jmenných autorit (personální a korporativní) probíhá na základě spolupráce knihoven se supervizí ze strany NK ČR. Do této kooperace je zapojeno široké spektrum knihoven s různými knihovními systémy. Přispívání probíhá v reálném čase. Knihovny se systémem Aleph využívají přímý přístup do autoritní báze, knihovnám s jinými systémy je k dispozici nástroj pro zasílání a editaci autoritních záznamů (tzv. bandaska).
Tvorba autoritní báze v části věcných autorit a názvových autorit používaných ve věcné katalogizaci probíhá v kooperaci s clusterovými3 knihovnami, a také krajskými a akademickými knihovnami. Do kooperace není zapojeno tak široké spektrum knihoven různých typů, což je podmíněno odlišnou charakteristikou věcných (tematických, geografických, formálních a chronologických) autorit.
Autoritní databáze je dostupná ve webovém rozhraní (https://aut.nkp.cz). Informace k tvorbě a využívání souboru autorit jsou k dispozici na webovém portálu Národní autority ČR (https://autority.nkp.cz).
V NK ČR probíhá proces spojený s technickou a provozní obnovou realizace katalogů a databází, které NK ČR spravuje. Jde o proces dlouhodobý, v jehož rámci postupně dochází k dílčím změnám či vznikají nová řešení. Národní autority ČR jsou jedním z budovaných zdrojů, který by měl projít procesem změn zohledňujících jeho hlavní funkci, dostupná technická řešení a dlouhodobou udržitelnost s dopadem na celou síť českých knihoven.
V průběhu roku 2024 probíhala výše zmíněná analýza tzv. národních funkcí (Souborného katalogu ČR a Národních autorit ČR) spojená s návrhem možných řešení do budoucna. Materiál, který vznikl ke konci roku 2024, byl předložen vedení NK ČR.
V případě Národních autorit bylo pracováno s těmito základními tezemi:
- Soubor autorit a proces autoritní kontroly je nedílnou součástí katalogizace v knihovnách.
- V systémech propojených dat jsou soubory autorit základem budovaných a využívaných zdrojů identifikátorů.
- Správu souboru autorit zajišťuje NK ČR, na budování souboru autorit se podílejí knihovny z celého spektra knihovní sítě podle svých možností.
- Přístup do autoritní báze je chráněn, přístupová práva mají svou hierarchii.
- Přispívání do souboru autorit se řídí pravidly pro tvorbu daného typu autority.
- Přispěvatelé jsou proškoleni, probíhají supervize a konzultace.
- Využití souboru autorit je možné pro všechny typy knihovních systémů, k dispozici jsou exportní formáty podle aktuálních standardů.
- Soubor autorit je zpřístupňován v režimu otevřených dat k širokému využití i mimo systém knihoven s přihlédnutím k typu údajů.
V dalším směřování budování Národních autorit ČR bude potřeba zohlednit řadu různých okolností, včetně konkrétních možností realizace navrhovaného řešení. Konkretizace návrhu bude pokračovat i v roce 2025.
Poznámky
1 Statement of International Cataloguing Principles (ICP) 2016. Dostupné z: https://repository.ifla.org/bitstream/123456789/80/1/icp_2016-en.pdf
2 Zákon o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon) č. 257/2001 Sb. Dostupné z: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-257
3 Clusterové knihovny jsou v české praxi knihovny s povinným výtiskem neperiodických publikací (Národní knihovna ČR, Moravská zemská knihovna a Vědecká knihovna v Olomouci), které katalogizují ve společné databázi, tzv. clusteru, provozované aktuálně v systému Aleph.
Autor: Petra Šťastná