Information for libraries

  • na webu

ipk_visual_final.jpg

Nacházíte se zde: Úvod Statistika, dokumenty Informační materiály a dokumenty Koronavirus Je možné předčítat knihy a nahrávky dávat na FaceBook nebo YouTube?

Je možné předčítat knihy a nahrávky dávat na FaceBook nebo YouTube?

V době koronaviru, kdy jsou služby knihoven omezené a knihovníci se nemohou setkávat se svými čtenáři, dostáváme dotazy, zda je možné realizovat veřejná čtení prostřednictvím sociálních sítí.

Z hlediska autorského práva se v daném případě setkávají dvě práva.

1.       To první se týká toho, kdo čte (tj. právo výkonného umělce) s tím asi žádný problém není a nebude, protože to lidi dělají s tím, aby se to šířilo.

2. To druhé právo je horší, a to je právo autora, tj. toho, kdo čtené dílo vytvořil. Tam platí obecně, že bez souhlasu můžete číst a dávat na internet dílo autora, který umřel před 70 lety. V ostatních případech je nezbytné získat souhlas autora.

Bohužel se v tomto případě nejedná o klasické veřejné čtení, tak jak ho běžně praktikujeme v knihovnách, tj. předčítání určité skupině lidí na místě v knihovně. Toto máme ošetřeno kolektivní licenční smlouvou, tj. je to možné dělat a je tam ta povinnost čtené knihy (díla) nahlásit pomocí webového formuláře, který je na webu IPK https://ipk.nkp.cz/odborne-cinnosti/ctenarstvi-1/verCteni06.htm.

Jde totiž o to, že jakmile se záznam zveřejňuje prostřednictvím internetu (sdělování veřejnosti), musí k tomu být souhlas autora.

Je tedy možno číst buď vlastní díla, nebo číst starší autory, kde již uplynulo 70 let od jejich smrti. Ale ani zde to není tak úplně jednoduché: například dílo F.M. Dostojevského je volné, ale je nutno si ještě dát pozor, kdo a kdy dílo přeložil, protože autorství platí také pro překladatele.

Další a složitější možností je získat souhlas autora k předčítání jeho děl a zveřejňování přečteného na internetu.

PhDr. Vít Richter

Bližší informace o hlášení veřejného čtení na stránkách IPK

19.06.2023