Information for libraries

  • na webu

ipk_visual_final.jpg

Nacházíte se zde: Úvod Odborné činnosti Čtenářství Zahraniční literární soutěže a ceny

Zahraniční literární soutěže a ceny

AGATHA AWARD
Ceny Agathy jsou literární ceny pro autory detektivních románů, kteří svá díla tvoří podle metod knih Agathy Christie. Obvykle představují amatérského detektiva, novináře nebo obyčejného občana v omezeném prostředí, který ví víc než ostatní. Knihy v tomto žánru by neměly obsahovat otevřené sexuální scény, příliš krve a násilí.

ANTHONY AWARD
Ceny Anthony jsou literární ceny pro autory detektivek světového spolku Bouchercon World Mystery Convention, které jsou udělovány každoročně od roku 1969. Ceny jsou pojmenovány po Anthony Boucherovi (1911 - 1968), jednom ze zakladatelů společenství autorů detektivek Ameriky (Mystery Writers of America.) Ceny Anthony jsou považovány za jedny z nejprestižnějších cen v tomto literárním žánru.

ARTHUR C. CLARKE AWARD
Britská cena udělovaná nejlepšímu románu žánru science fiction vydanému v uběhlém roce. Cena byla založena na grantu od Arthura C. Clarka a poprvé byla udělena v roce 1987. Vítězné dílo vybírá pětičlenná porota složená ze členů British Science Fiction Association, Science Fiction Foundation (po dvou členech) a londýnského muzea věd (jeden člen). Cena se skládá z plakety tvarované jako knižní zarážka a šeku. Ten má v librách hodnotu stejnou jako je rok, ve kterém je udělována.

AUGUSTOVA CENA
(Augustpriset) - vyznamenává každoročně vybrané dílo napsané ve švédštině. Tato cena, udělovaná od roku 1989 a nesoucí jméno podle klasika švédské literatury Augusta Strindberga, je Švédským svazem nakladatelů udělována ve třech kategoriích: 1. dílo krásné literatury, 2. odborný či populárně vědecký titul, 3. kniha pro děti a mládež. Odborné poroty ze zástupců nakladatelství a literární  kritiky rozhodují o rozdělení finančního obnosu 100 tis. švédských korun. Od roku 1994 byla zavedena tzv. Malá Augustova cena (Lilla Augustpriset) pro účastníky ve věkové kategorii 16 - 20 let, kteří se mohou přihlásit s básnickým, prozaickým, esejistickým či odborným textem do deseti stran.

BARRY AWARD
Barryho cena pojmenována po Barrym Gardnerovi, jednom z nejzapálenějších a nejmilejších vyslanců detektivní fikce, byla poprvé udělena v roce 1997. Vítěz dostává plaketu. Cenu uděluje přední americký magazín orientovaný na fanoušky detektivního žánru s názvem Deadly Pleasures.

BAUMGARTENOVA CENA
(Baumgarten - dij),  maďarská celostátní cena. Udělovala se nejlepším literárním dílům v meziválečném období.

BIALIKOVA CENA
Je ocenění za mimořádný přínos hebrejské literatuře, každoročně udílené městem Tel Aviv v Izraeli. Cena je pojmenována po spisovateli Chajimu Nachmanu Bialikovi. Byla založena v lednu 1933 při příležitosti Bialikových 60. narozenin.

BRAGOVA CENA
(Brageprisen) - nejvýznamnější literární ocenění v Norsku. Smyslem je podpořit zájem o literaturu a přispět ke zvýšení její úrovně. Od roku 1992 ji uděluje nadace Norská knižní cena (Den Norske Bokprisen), a to ve čtyřech kategoriích: krásná literatura, odborná literatura, kniha pro děti a mládež a tzv. otevřená kategorie, jejíž zaměření se každý rok proměňuje (eseje, komiksy, novely apod.) V posledních letech se uděluje také čestná cena za celoživotní dílo. Název ceny odkazuje k nanejvýš výřečnému bohovi Bragovi, jedné z podob Ódina, nejvyššího boha severské mytologie.

BRITISH BOOK AWARDS (The Nibbies)
Knihkupecká cena sponzorovaná řetězcem W. H. Smith. Jsou vyhlašovány nejrůznější kategorie, např. dětská kniha, ilustrovaná kniha, životopis, přepisy filmových a televizních scénářů, audioknihy a cena pro nováčka. Na seznamech nominací většinou najdete bestsellery.

BUXTEHUDSKÁ BULA
(Buxtehuder Bulle) byla iniciována jako literární cena v roce 1971 tamním knihkupcem Winfriedem Ziemannem. Od roku 1981 oceňuje město Buxtehude nejlepší v předchozím roce vydanou fikcionální knihu pro mládež v německém jazyce.

CARNEGIE MEDAL
(Carnegieho medaile za literaturu) je britské ocenění za knihu pro děti a mládež, založené roku 1936 na počest skotského filantropa Andrewa Carnegieho.Cena je vyhlašována vždy v červenci za předcházející rok. Vítěz dostává zlatou medaili a knihy, které posléze daruje nějaké škole nebo veřejné knihovně.

CARTIER DIAMOND DAGGER
Cartierova diamantová dýka za celoživotní přínos, o které sní snad každý spisovatel, je očividně sponzorována Cartierem, už od doby, kdy vznikla - roku 1986. Komise CWA vybírá spisovatele, které nominovalo její členstvo. Kandidáti musí splňovat dvě základní kritéria: 1) jejich kariéra se musí vyznačovat nepřetržitým úspěchem, a 2) musí prokázat významný příspěvek detektivní literatuře publikované v anglickém jazyce, ať už v originále nebo v překladu. O ceně rozhoduje pouze kvalita děl, nikoli věk, pohlaví nebo národnost spisovatelů.

CENA ANDERSEN - SVĚT DĚTÍ
(Premio Andersen - Il Mondo dell'Infanzia),  nejprestižnější italská cena za dětskou literaturu, udělovaná od roku 1982. Byla založena současně s časopisem Andersen, který ve spolupráci s nezávislými odborníky každoročně vyhodnocuje nejlepší knihy, autory, ilustrátory a vydavatele dětské literatury. Ceny jsou předávány v rámci Festivalu dětské knihy v ligurském Sestri Levante, kde ve stejné době probíhá také soutěž pro začínající autory a dosud nepublikovaná díla dětské literatury Baia delle Favole (Pohádková zátoka), jejíž tradice trvá od roku 1967.

CENA ANIARA
(švédsky Aniara-priset) je literární cena, kterou na návrh Bengta Holmströma založil roku 194 Svaz švédských knihoven (Svensk Biblioteksförening). Uděluje se každoročně švédským spisovatelům beletrie pro dospělé. Kandidáty vybírá komise volená na dva kalendářní roky.

CENA CORETTY SCOTT KINGOVÉ
(Coretta Scott King Award) - od roku 1970 ji každoročně uděluje  American Library Association (Sdružení amerických knihoven) na počest Dr. Martina Luthera Kinga (1929-1968) a Coretty Scott Kingové (1929-2006). Je určena afroamerickým spisovatelům a od roku 1979 také ilustrátorům.

CENA ČARODĚJNIC
(Prix Sorcieres), francouzská cena za literaturu pro mládež. V roce 1986 cenu založila Association des librairies spécialisées pour la jeunesse a Association des bibliothécaires français. Hodnotí se v pěti kategoriích (knihy pro nejmenší, obrázkové knížky, první čtení, román, naučná literatura) z předvýběru nabídnutého oběma pořadateli.

CENA DIXI ZA LITERATURU PRO DĚTI
(DIXI Kinderliteraturpreis) je zvláštní cena na podporu mladých talentů v oblasti literatury pro děti a mládež. Uděluje se od roku 2001. Od roku 2005 se uděluje též ilustrátorům.

CENA EVROPSKÉ UNIE ZA LITERATURU
Knihy a literatura zaujímají v kultuře a ve vzájemném poznávání výsadní místo. Avšak kromě podpory překladů literárních děl je na evropské úrovni jen málo iniciativ, které by podporovaly literaturu. Účelem této ceny je poukázat na bohatství současné evropské literární tvorby (beletrie).

CENA EYVINDA JOHNSONA
(švédsky Eyvind Johnsonpriset) je literární cena, která se od roku 1988 udílí každý druhý rok v obci Boden. Cena je honorována 40 000 švédskými korunami. Laureáti jsou voleni porotou sestávající se ze spisovatelů a literárních kritiků.

CENA FANTÁZIE
Cena Fantázie je zaměřená na povídky fantastických žánrů (sci-fi, fantasy, horror).

CENA FINLANDIA
finsky Finlandia-palkinto, je nejprestižnější finské literární ocenění. Uděluje se každoročně autorům nejlepších finských románů, knížek pro děti a literatury faktu. Cena zahrnuje finanční odměnu ve výši 26 000 eur.

CENA FRÁŇA KRÁLE
byla od počátku 90. let  20. století každoročně udělována významným představitelům moderní slovenské literatury pro děti a mládež.

CENA FRIEDRICHA GERSTACKERA
je nejprestižnější německá literární cena za knihy pro děti a mládež. Byla ustavena v roce 1947 a od roku 1952 je bienálně udělována v německém Braunschweigu. Cena je pojmenována po německém autorovi cestopisné literatury Friedrichu Gerstäckerovi (1816-1872).

CENA GERARDA BONNIERA
(švédsky Gerard Bonniers pris) je literární cena, kterou od roku 1988 udílí Švédská akademie (Svenska Akademien). Je honorována 125 000 švédskými korunami.

CENA GUARDIAN
Tato cena za nejlepší prvotinu dost často připadne knihám, kterým o vlas unikly velké literární ceny.

CENA HANSE CHRISTIANA ANDERSENA je považována za nejprestižnější mezinárodní ocenění pro autory působící v oblasti literatury pro děti. Uděluje ji International Board on Books for Young People (IBBY). Má dvě kategorie: spisovatelé a ilustrátoři. Cena je pojmenována po slavném dánském autorovi a pohádkáři Hansi Christianu Andersenovi a zlatou medaili předává vyznamenaným dánská královna. Cena je vyhlašována každý sudý rok. K této ceně je ještě jako přídavek publikován seznam nových vysoce ceněných knih pro děti.

CENA HUGO
je každoročně udělována nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy vydaným v uplynulém roce. Dále je udělována v oblasti amerického fandomu a dalších oblastech s tuto literaturou spojených. Cena je udělována samotnými fanoušky žánrů na jejich tradičním conu World Science Fiction Convention, známým pod názvem Worldcon. Původní název ceny byl Science Fiction Achievement Award, dlouho používaný název Hugo se stal oficiálním označením ceny až v roce 1993 na počest Huga Gernsbacka, zakladatele magazínu Amazing Stories.

CENA CHRONOS
(Prix Chronos), francouzská cena za literaturu pro mládež. Cenu v duchu hesla Grandir, c´est viellir; Viellir, c´est grandir (Růst znamená stárnout; stárnout znamená růst) založila v roce 1996 Fondation Nationale de Gérontologie. Smyslem ocenění je vyzvednout taková literární díla, která zobrazují pozitivní mezigenerační vztahy, zabývají se pravdivě problematikou stárnutí a umírání. O udělení ceny z titulů nominovaných odborníky v šesti kategoriích podle věku čtenářů (včetně jedné kategorie děl pro dospělé) hlasuje dětská porota, na jejíž práci dohlížejí učitelé a knihovníci.

CENA JOHNA NEWBERYHO
(Newbery Medal) - od roku 1922 ji každoročně uděluje  American Library Association (Asociace amerických knihoven) za nejvýznamnější přínos americké dětské literatuře v uplynulém roce. Nese jméno anglického tiskaře, vydavatele a knihkupce J.  Newberyho.

CENA LOCUS
Cena Locus Award, nebo Locus, je každoročně od roku 1971 udělována čtenáři amerického časopisu Locus Magazine nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy uplynulého roku. Ceně je přikládán veliký význam především proto, že počet anketních lístků od čtenářů převyšuje počet hlasů u cen Hugo i Nebula dohromady a je tedy hodnocením širšího vzorku respondentů.

CENA ĽUDOVÍTA FULLY
je udělována na Slovensku Fondem výtvarných umění, slovenskou sekcí IBBY  a BIBIANOU  za autorsky vyhraněnou koncepcí ilustrací  literatury pro děti a mládež.

CENA NEBULA
(Nebula Award) je každoročně od roku 1965 udělována profesní organizací amerických spisovatelů science fiction SFWA (Science Fiction Writers of America) nejlepší práci v rámci žánrů sci-fi a fantasy vydané v USA v posledních dvou letech. S touto cenou není spojena žádná finanční odměna, je s ní však spojena značná prestiž a její udělení v podstatě znamená zvýšení prodejnosti daného díla. Cena sama má podobu průhledného bloku se zasazenou třpytivou spirální mlhovinou. Často se stává, že vítěz této ceny ve stejném období získá i fanovského Huga.

CENA NEÚPLATNÝCH
(Prix des Incorruptibles), francouzská cena za literaturu pro mládež. Od roku 1990 ji vyhlašuje Groupement des libraires Clé. Z předvýběru literárních děl, který pořizují knihkupci, knihovníci a učitelé, ji v kategorii literatura pro děti od 6 do 8 let, od 8 do 10 let a od 10 do 12 let udílejí dětští čtenáři.

CENA NIENKE VAN HICHTUMOVÉ
(Nienke van Hichtumprijs) - Od roku 1964 ji Sdružení Jana Camperta uděluje pravidelně jednou za dva roky. Původně šlo o ocenění knih pro čtenáře od 13 let. V současnosti mohou tuto cenu získat i knihy určené mladším čtenářům.

CENA NRP ZA LITERATURU PRO MLÁDEŽ
(Prix NRP de la Littérature Jeunesse), francouzská cena za literaturu pro mládež. Vznikla v roce 2004 díky časopisu Nouvelle Revue Pédagogique (Nová pedagogická revue). Jejím cílem je pomoci vyučujícím orientovat se v knižních novinkách vhodných pro školní četbu a práci s literárním textem. Každý rok ocení porota složená z učitelů tři nejlepší romány pro děti ve věku od 11 do 15 let.

CENA OCTOGONES
(Prix Octogones), francouzská cena za literaturu pro děti a mládež. Udílí ji od roku 1988 Centre International d´Etudes en Littérature de Jeunesse (CIELJ), původně pod názvem Les Octogonales (Osmiúhelníky). Oceňována jsou nejlepší díla pro děti ve věku od 0 do 13 let. Předvýběr literárních děl činí Comité de Lecture du CIELJ, potom celý měsíc hlasují sami čtenáři pro nejlepší dílo v kategorii knihy pro nejmenší, obrázková alba, pohádky, poezie a hádanky, naučná literatura, romány. O ceně za grafickou úpravu knihy rozhoduje mezinárodní odborná porota.

CENA ORBIS PICTUS
(Orbis pictus Award) - od roku 1990 ji v USA každoročně uděluje The National Council of Teachers of English (Národní rada učitelů angličtiny) za nejlepší knihu z oblasti naučné literatury. Cena je pojmenována podle díla J. A. Komenského vydaného v roce 1658.

CENA PETRA HÄRTLINGA
(Peter-Härtling-Preis) je udělována městem Weinheim ve spolupráci s nakladatelstvím Beltz & Gelberg každé dva roky za ještě nevydaná díla v německém jazyce pro cílovou skupinu čtenářů od 10 do 18 let.

CENA PREZIDENTA POLSKÉ REPUBLIKY ZA TVORBU PRO DĚTI MLÁDEŽ
"Umění mladým" (Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za twórczość dla dzieci i młodzieży"Sztuka młodym") - Vznikla v roce 2002 na návrh tehdejšího prezidenta Polské republiky A. Kwaśniewského. Přiděluje se jednou v roce  osobám nebo institucím, které se věnují umělecké tvorbě pro děti a mládež. Laureáti tohoto ocenění jsou vybíráni na návrh odborníků - literárních kritiků a historiků, divadelních umělců, výtvarníků, pracovníků rozhlasu a televize, redakce časopisu Guliwer. Byla založena s cílem podporovat tvůrčí pracovníky i zástupce osvětových institucí k propagování kultury mezi nejmladší generací. Mezi  spisovatele, kteří cenu získali,  patří W. Chotomská, J. Kulmowá, A. Onichimowská aj.

CENA PŘEDSEDY VLÁDY
(Nagroda Prezesa Rady Ministrów) - Státní vyznamenání udělované v letech 1951-1987 (s výjimkou desetiletí 1962-1972) za uměleckou činnost pro děti a mládež v oblasti divadla, filmu, hudby.  Odráží koncepci státu jako garanta umění, proto mezi laureáty této ceny figurují významné osobnosti uměleckého, ale i politického života. Byla považována za nejvyšší ocenění v odvětví tvorby pro děti a mládež. Udělovala se za celoživotní tvorbu, výjimečně  i za jednotlivé umělecké počiny.

CENA RANDOLPHA CALDECOTTA
(Caldecott Medal) - od roku 1938 ji každoročně  uděluje  American Library Association (Sdružení amerických knihoven) americkému ilustrátorovi za nejzdařilejší obrázkovou knihu publikovanou v předchozím roce v USA. Nese jméno anglického ilustrátora R. Caldecotta.

CENA ROKU
(Nagroda Roku) - Udělována na návrh polské sekce IBBY  od roku 1988. Je přiznávána ve dvou  oblastech: jednak literatura, knižní ilustrace  a překlad, jednak literární kritika, popularizace knih a čtenářství.   Pro kategorie kniha pro děti a mládež, knižní ilustrace,  překlad se cena udílí s názvem  KNIHA ROKU (Książka Roku). V současné době ji finančně podporuje polská sekce IBBY.

CENA SAINT-EXUPÉRYHO
(Prix Saint-Exupéry), francouzská cena za literaturu pro mládež. Vznikla v roce 1986 z iniciativy spisovatelů, akademiků a politiků. Vyzdvihuje literaturu pro mládež, jejíž téma a zpracování odpovídá v duchu celoživotního díla Saint-Exupéryho myšlenkám humanismu, přibližuje dětem hodnoty přátelství, odvahy, šlechetnosti, úcty a respektu k druhým lidem i k životnímu prostředí. Důležitým kritériem je rovněž stylistická úroveň textu a ilustrační doprovod knihy. Smíšená porota složená z dětí i dospělých sleduje francouzská díla vydaná vždy v průběhu posledních dvou let, a to v žánrových kategoriích obrázková kniha a román. Součástí je Prix Francophonie, která může být udělena frankofonnímu autorovi, jenž nežije ve Francii.  Cena je spojena s finanční odměnou pro autora oceněné publikace ve výši 1 600 euro.

CENA ŠŤASTNÝ HONZA
(Hans-Im-Glück-Preis) je cena nadace spisovatele Hanse-Christiana Kirsche a jeho ženy na podporu mladých autorů knih pro děti a mládež. Uděluje se každoročně od roku 1977.

CENA THEA THIJSSENA
(Theo Thijssenprijs) - Nejvýznamnější cena za souborné dílo v oblasti nizozemské literatury pro děti a mládež, v minulosti též nazývaná Státní cena za literaturu pro děti a mládež. Uděluje se od roku 1988 pravidelně jednou za tři roky.

CENA VANČA NIKOLESKÉHO
je nejvyšší uznání v Makedonii. Uděluje se každoročně nejlepší básnické nebo prozaické knize pro děti a mládež. Cenu uděluje Spolek makedonských spisovatelů. Od poloviny sedmdesátých let se cena předává v době konání mezinárodního básnického festivalu, který se od roku 1961 každoročně koná v rodišti bratrů D. a K. Miladinovových Struze na březích Ochridského jezera.

CENA VLÁMSKÉHO SPOLEČENSTVÍ
(Prijs van de Vlaamse Gemeenschap) - Jejím předchůdcem byla Vlámská státní cena za literaturu pro děti a mládež. Jedná se o nejvýznamnější cenu na poli vlámské literatury pro děti a mládež. Od roku 1989 ji jednou za tři roky na základě nominace poroty uděluje vlámský ministr kultury za knihu pro děti či mládež, která vyšla v předchozím období ve Vlámsku.

CERVANTESOVA CENA
(španělsky Premio Miguel de Cervantes) je nejprestižnější španlské literární ocenění. Uděluje se za celoživotní dílo 23. dubna, v den výročí smrti Miguela de Cervantese. Porotě předsedá španělský ministr kultury. Ocenění vzniklo v roce 1975 a prvním oceněným byl o rok později básník Generace 27 Jorge Guillén. Ač se cena udílí ve Španělsku, může jí dostat kdokoliv kdo píše španělsky. Cena se udílí každoročně 23. dubna v aule Univerzity v Alcalá de Henares. Cenu předává španělská královská rodina.

COMMONWEALTH WRITERS PRIZE - COMMONWEALTH DAY
Cena pro nejlepší román, sbírku poezie a populárně naučnou publikaci ze zemí Britského společenství národů.

DAGGER IN THE LIBRARY
("Dýka v knihovně") dříve Golden Handcuffs čili Zlatá želízka, je cena pro žijícího autora, kterého mají čtenáři nejvíc v oblibě. Nominace provádí britské knihovny a porotou jsou sami knihovníci. Získala si nového sponzora, a tak po pětileté pauze znovu funguje a rozdává mimo dekorační dýky i 1500 liber.

DAMON KNIGHT MEMORIAL GRAND MASTER AWARD
(volně přeloženo Pamětní cena Damona Knighta pro velmistra) je cena, udělovaná organizací Science Fiction and Fantasy Writers of America. Je udělována žijícím spisovatelům za celoživotní úspěchy v oblasti scifi a / nebo fantasy. Oficiálně sice nejde o součást ceny Nebula, nicméně je udělována při tomtéž ceremoniálu. Původně se jmenovala prostě Grand Master Award (Cena pro velmistra), ale v roce 2002 byla přejmenována na památku zesnulého Damona Knighta, zakladatele Science Fiction and Fantasy Writers of America.

DEBUT DAGGER
je každoroční šancí pro začínající autory, kterým předtím nic nebylo publikováno. (Občas se opravdu stane, že pak některým vítězům či jen kandidátům jejich rukopisy někdo vytiskne.) Účastník musí dodat porotě úvodní kapitolu a synopsi dalšího děje. Vítěz je vybrán agenty a nakladateli a získá 500 liber. (Do roku 2005 to bylo jen 250 liber.)

DEUTSCHER KRIMI PREIS
Deutscher Krimi Preis, nejprestižnější a nejstarší německá cena za detektivní literaturu, je udělována porotou literárních vědců, kritiků a knihkupců každoročně od roku 1985. Dělí se do dvou kategorií - pro nejlepší německou detektivku a pro nejlepší mezinárodní detektivku. V obou případech bývá kromě vítězného prvního místa udělováno ještě druhé a třetí.

DRÁŽĎANSKÁ CENA LYRIKY
Cenu, která byla založena na podporu současné básnické tvorby a která je dotována částkou 5000 EUR, vypisuje primátor zemského hlavního města Drážďan. Uchazeči z německy mluvících zemí a z České republiky mohou být navrženi nakladatelstvími, redakcemi literárních časopisů, autorskými svazy či literárními sdruženími.

DUNCAN LAWRIE INTERNATIONAL DAGGER
to je cena pro nejlepší detektivní román přeložený do angličtiny. Je to zcela nová cena, ačkoli dříve měly překládané práce možnost vyhrát Zlatou nebo Stříbrnou dýku. Cenou je dekorační dýka a 5000 liber pro autora a 1000 liber pro překladatele.

DUNCAN LAWRIE DAGGER
Nyní tato cena do sebe zahrnuje obě bývalé Zlaté i Stříbrné dýky. Je udělována za nejlepší detektivní román roku, honorován 20,000 liber a sponzorován Duncane Lawrie. Tato cena je nejdéle udělovanou cenou za žánr detektivní fikce na světě a pravděpodobně je i nejznámější.

EDGAR
malá sošku Edgara Allana Poea. Cena je udělována v několika kategoriích jako detektivka, literatura faktu, televize, film a divadlo realizované a vydané v minulém roce.

ELLERY QUEEN AWARD
Cena Elleryho Queena byla poprvé udělena v roce 1983. Cena je udělována píšícímu týmu a významným lidem v oblasti vydávání detektivek (editoři, ale i filmoví a televizní producenti a vydavatelé). Cena je pojmenována pojmenována po autorském duu Frederic Dannay a Manfred B. Lee, známému spíše pod názvem Ellery Queen.

ELLIS PETERS HISTORICAL DAGGER
datuje se od roku 1999 na památku slavné autorky středověké detektivní série, a je sponzorována jejími nakladateli a společností, spravující její majetek. Cenou je dekorační dýka a 3000 liber, a získá je román s detektivním motivem a historickým pozadím z jakéhokoli období až do 60. let minulého století. Porota se skládá z předešlého vítěze, kritiků a historiků. V roce 2006 byl název ceny zkrácen na Ellis Peters Award.

FALCON AWARD
Falcon Award je japonská literární cena za krimiliteraturu. Oceňovány jsou pouze ty romány, které jsou v tradici amerických drsných detektivek (cena za nejlepší "drsnou" detektivku = The Best Hardboiled Novel Award). Cenu udělují členové společnosti The Maltese Falcon Society (T.M.F.S) v Japonsku. Udělovanou cenou je dřevěná soška sokola (Falcon). Cena je udělována každoročně od roku 1983 na vzpomínku autora Dashiella Hammetta a jeho několikrát úspěšně zfilmované dílo Maltézský sokol.

GLASNYCKEL
Glasnyckel neboli česky Skleněný klíč je cena, která je od roku 1992 každoročně udělována literární organizací Skandinaviska Kriminalsällskape (Asociace skandinávských autorů detektivek) nejlepší severské detektivce, tedy knize, která tedy musí být pouze z Islandu, Dánska, Norska, Švédska nebo Finska. Jak název soutěže napovídá, vítěz si odnese Skleněný klíč - podle titulu stejnojmenného románu Dashiela Hametta.

GOLD DAGGER FOR NON-FICTION
Zlatá dýka vznikla roku 1978 a tento i další rok se v této kategorii udělovala i dýka Stříbrná. Mezi lety 1995 a 2002 měla v názvu sponzora Macallan. Vítěz, nejlepší autor literatury faktu, obdrží 2000 liber.

GRAND MASTER AWARD
("Velmistrovská" cena) Grand Master Award je nejvyšší cenou udělovanou MWA. Touto cenou se hodnotí životní dílo osoby, která poskytla detektivnímu žánru důležitý přínos a vyznačuje se trvale vysokou kvalitou její práce. První "velmistryní" se stala roku 1955 Agatha Christie.

GRAND PRIX
The Grand Prix de Littérature Policiere
Nejvyšší ocenění za detektivní román ve Francii. Tato literární cena byla založena roku 1948 autorem a literárním kritikem Mauricem-Bernardem Endrebem. Každoročně jsou udělovány dvě ceny. Jedna za nejlepší francouzský román a druhá za nejlepší mezinárodní detektivku tom příslušném roce.

GUMSHOE AWARDS
Ceny Gumshoe jsou populární americké vyznamenání pro krimiliteraturu, udělované od roku 2002 v několika kategoriích americkým internetovým magazínem Mystery Ink (nezaměňovat s Mystery Inc.).

IAN FLEMING STEEL DAGGER
(Ocelová dýka Iana Fleminga) je ocenění za nejlepší thriller. Tato cena byla poprvé udělena roku 2002 a je sponzorována Nakladatelstvím Iana Fleminga. Porota, kde jsou autoři, agenti, kritici a knihkupci, vybírá vítěze, který obdrží ocelovou dýku a 2000 liber.

IMPAC DUBLIN LITERARY AWARD
Toto je finančně nejvýznamější literární cena světa (100,000 euro). Seznam užších nominací skládají dohromady do projektu zapojené knihovny po celém světě. Minulý rok cenu vyhrál Michel Houellebecq.

KNIHA MĚSÍCE
(Buch des Monats) je udělována Německou akademií pro literaturu pro děti a mládež - Deutsche Akademie für Kinder- und Jugendliteratur za aktuální obrázkové knihy a díla pro děti a mládež.

KOSSUTHOVA STÁTNÍ CENA
(Kossuth - dij), maďarská cena, udělovala se  po roce 1945 každoročně nejlepším literárním dílům.

LAST LAUGH DAGGER
("Poslední smích") vznikla roku 1988 pod názvem The Punch award (Punch byly slavné britské satirické noviny) jako ocenění pro nejhumornější detektivku. Poslední byla rozdána roku 1996, od té doby nemá totiž sponzora.

LITERÁRNÍ CENA ABF
(švédsky ABF:s litteraturpris) byla založena roku 1949 Vzdělávací společností pracujících (Arbetarnas Bildningsförbund) a udílí se každoročně spisovatelům, kteří"chtějí pomocí slov zviditelnit neviditelné a připomenout nám to, co bylo zapomenuto." Finanční odměna činí 20 000 švédských korun.

LITERÁRNÍ CENA KORNELA MAKUSZYŃSKÉHO
(Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego) - Založena v roce 1994 díky iniciativě nadace Książka dla dzieci a redakce časopisu Guliwer.  Je udělována za knihy pro mladší děti, které byly publikovány poprvé v roce předcházejícím udělení ceny. Oceňovány jsou knihy  s atmosférou harmonie, plné humoru a veselí, usilující  o naplnění dobra. Uděluje se každoročně jednomu ze současných žijících spisovatelů.

LITERÁRNÍ CENA KRYSAŘE
(Rattenfänger Literaturpreis) je cena za pohádky, pověsti, fantastické příběhy nebo prózu odehrávající se ve středověku, udělovaná od roku 1986 městem Hammeln.

LITERÁRNÍ CENA NIKE
Literární cena NIKE je v Polsku uznávána za nejprestižnější literární ocenění, spojené též s největším finančním darem (100 tisíc zł, tj. trochu méně než 800 tisíc korun). Cena se uděluje od roku 1997 za nejlepší polskou knihu předcházejícího roku; přijímány jsou všechny žánry, ale podporuje se především próza. Zakladateli ceny jsou deník Gazeta Wyborcza a společnost NICOM Consulting Ltd.

LITERÁRNÍ CENA SELMY LAGERLOFOVÉ
(švédsky Selma-Lagerlöf-Preis) je literární cena předním spisovatelům píšícím v duchu Selmy Lagerlöfové. Byla založena v roce 1984 a je každoročně udílena Spolkem literární ceny Selmy Laferlöfové při příležitosti týdne kultury v Sunne ve Värmlandu, který se koná 13. srpna. Je honorována 100 000 švédskými korunami.

LITERÁRNÍ CENA SEVERSKÉ RADY
(dánsky a norsky Nordisk Rads litteraturpris,švédsky Nordiska radets litteraturpris, finsky Pohjoismaiden neuvoston kirjallisuuspalkinto, faersky Bókmentavir?islon Nor?urlandará?sins, islandsky Bókmenntaver?laun Nor?urlandará?s) je literární cena udílená každoročně od roku 1962 Severskou radou za beletristické dílo napsané v jednom ze severských jazyků, tj. v dánštině, faerštině, finštině, islandštině, norštině či ve švédštině. Může se jednat o román, drama, sbírku básní, novel, esejů či jiný žánr, který splňuje kritéria vysoké literatury a umění. Je honorována 350 000 dánských korun.

LITERÁRNÍ CENA SVENSKA DAGBLADET
(švédsky Svenska Dagbladets litteraturpris) je literární cena každoročně udílená deníkem Svenska Dagbladet a honorovaná 25 000 švédskými korunami. Cena byla poprvé udělena v roce 1944 při příležitosti tehdejších oslav šedesátiletého jubilea založení novin.

LITERÁRNÍ CENY MINISTERSTVA PRO MLÁDEŽ A SPORT VE FRANCII
(Prix littéraires du Ministere de la Jeunesse et des Sports). Francouzské státní ceny za literaturu pro děti a mládež se zaměřují na vyhledávání mladých talentovaných literátů a lze je získat pouze za dosud nevydaná díla. Literární ceny ministerstva pro mládež a sport se udílejí v několika kategoriích.  Prix du roman jeunesse (Cenu za román pro mládež) od roku 1981 každoročně udílejí dvě poroty (jedna složená z dětí, druhá z dospělých) za původní text francouzského autora v rukopisném rozsahu od 50 do 200 stran. Prix de poésie pour la jeunesse (Cenu za poezii pro mládež) lze získat od roku 1989 za básnickou sbírku v minimálním rozsahu 30 stran. Prix Arthur Rimbaud (Cena Arthura Rimbauda) byla založena roku 1991 na podporu mladých básníků ve věku 15-25 let (nyní 18-25 let). V současnosti jsou všechny uvedené ceny spojené s finanční odměnou ve výši 5 tisíc euro.

MACAVITY AWARD
pojmenované po gangsterské kočce z humorné sbírky básní T.S. Eliota (Old Possum's Book of Practical Cats). Udělování probíhá vždy na podzim na největším krimifestivalu USA - Boucherconu.

MAN BOOKER PRIZE
neboli Man Bookerova cena, (původní název do roku 2002 Booker-McConnell Prize, běžně zkracovaný na Booker Prize) neboli Bookerova cena je prestižní cena za literaturu udělovaná britskými novináři, vydavateli, literárními kritiky a jinými osobnostmi. Jejím laureátem se každý rok může stát prozaik či prozaička pocházející z Velké Británie nebo kterékoli bývalé britské kolonie. Uděluje se od roku 1968. Bookerovu cenu nemůže získat romanopisec amerického původu. Jde zřejmě o mstu Britů za stejný postup Američanů u prestižní americké Pulitzerovy ceny.

MEZINÁRODNÍ LITERÁRNÍ CENA  JANUSZE KORCZAKA
(Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Janusza Korczaka) - Vznikla na návrh polské sekce IBBY v roce 1978  u příležitosti oslav 100. výročí narození vynikajícího polského pedagoga a humanisty J. Korczaka. Je udělována každé dva roky mezinárodní porotou, složenou z  významných spisovatelů, literárních  kritiků a odborníků z odvětví literatury pro děti a mládež. Vybírány jsou takové knihy, které šíří korčakovské myšlenky, jako jsou  tolerance, porozumění a úcta ke všem dětem světa. Laureáti obdrží hlavní cenu (dvě peněžitá ocenění), vyznamenání čestnými diplomy a medaili s vyobrazením J. Korczaka. Na finanční podpoře tohoto významného ocenění se podílí Mezinárodní společnost J. Korczaka, jejíž sídlo je ve Varšavě.  Tři nejlepší knihy mohou být zapsány na Čestnou listinu J. Korczaka.

MEZINÁRODNÍ MAN BOOKEROVA CENA
(anglicky: Man Booker International Prize) je bienální mezinárodní literární cena pro žijícího spisovatele jakékoliv národnosti za beletrii publikovanou anglicky nebo běžně přístupnou v anglickém překladu. Je udělována od roku 2005 a představuje doplněk Man Bookerovy ceny.

MEZINÁRODNÍ CENA ZA POEZII JAIME SABINES
(španělsky Premio Internacional de Poesía "Jaime Sabines") je cena udělovaná každoročně mexickým státem Chiapas za poezii. Je pojmenována podle jednoho z nejznámějších mexických básníků současnosti Jaimeho Sabinese, rodáka z Tuxtly Gutiérrez.

NÁRODNÍ CENA ZA LITERATURU PRO DĚTI A MLÁDEŽ
(Premio Nacional de Literatura Infantil y Juvenil) je udělovaná od roku 1978 španělským ministerstvem školství.

NED KELLY
slouží k poznávání a propagaci výborných australských detektivek. Cena je pojmenována po psanci Austrálie, který žil v letech 1854-1880, a byl znám svým odporem vůči koloniálním autoritám. Někdy je používána zdrobnělina ceny "Neddies".

NĚMECKÁ CENA ZA LITERATURU PRO MLÁDEŽ
(Deutscher Jugendliteraturpreis) je udělována od roku 1956 každoročně Spolkovým ministerstvem pro rodinu, seniory, ženy a mládež (Bundesministerium für Familie, Senioren, Frauen und Jugend) za vydaná díla  pro děti a mládež. Jury se skládá ze šesti čtenářských klubů SRN a rozhoduje o obrázkových knihách, dětských knihách, knihách pro mládež a populárně-vědeckých a odborných knihách.

NERO
"Nero" je každoročně udílená cena autorům za literární excelentnost v žánru detektivky. Cena je předávána při Banketu černé orchideje (Black Orchid Banquet), tradičně první sobotu v prosinci v New York City.

NEW BLOOD DAGGER (Dýka pro novou krev)
Udělována za nejlepší detektivní román poprvé uveřejněného autora, do roku 2005 John Creasey Memorial Dagger. Cena vznikla roku 1973. Je vybírána předchozími vítězi a nový vítěz získá kromě dekorační dýky 1000 liber.

NOBELOVA CENA ZA LITERATURU
Nobelova cena za literaturu je jednou z pěti Nobelových cen, udělovanou, dle Nobelovy závěti"za nejvýznačnější literární dílo v ideálním směru". Jediným Čechem, jemuž byla Nobelova cena za literaturu udělena, je Jaroslav Seifert.

NÁRODNÍ CENA ROSARIO CASTELLANOS ZA KRÁTKÝ ROMÁN
(španělsky Premio Nacional de Novela Breve "Rosario Castellanos") je národní cena za krátký román udělovaná mexickým státem Chiapas. Je pojmenován po spisovatelce chiapaského původu Rosario Castellanosové, která se proslavila romány magického realismu popisující vztahy mezi bohatými velkostatkáři a chudými indiány a míšenci.

ORANGE PRIZE
Cena sponzorovaná mobilním operátorem Orange odměňuje kvalitní literaturu ženských mistrů pera.

PAMĚTNÍ CENA ASTRID LINDGRENOVÉ
(Astrid Lindgren Memorial Award),  jedno z nejvýznamnějších ocenění v Evropě, jež uděluje švédská vláda prostřednictvím ministerstva kultury jednotlivým spisovatelům, organizacím nebo institucím, a to především za šíření zájmu dětí a mládeže o literaturu. Toto ocenění, udělované od roku 2002 k uctění památky největší švédské spisovatelky pro děti a mládež, pamatuje podle jejího přání také na dimenzi  ochrany práv dítěte. Cena je dotována 5 mil. švédských korun a touto sumou se řadí na první místo na světě v oblasti literatury pro děti a mládež.

POVIEDKA ZA 33
Povídky mají být ze subžánru space opera, který je v antologii"New space opera" definovaný jako"dobrodružství odehrávající se ve vesmíru a psané ve velkolepém měřítku".

PRIX DU QUAI DES ORFEVRES
je francouzská literární cena, udělovaná od roku 1946 porotou složenou z policistů, soudců a novinářů, která posuzuje anonymní texty. Předsedou poroty je policejní prefekt. Jméno ceny je odvozeno od adresy policejní prefektury v Paříži, které na tomto nábřeží sídlí (quai des Orfevres). Vítězné dílo je následně vydáno (nakladatelství Hachette v letech 1951 až 1965, nakladatelství Artheme Fayard od roku 1966) v nákladu minimálně 50 000 výtisků.

PULITZEROVA CENA
je prestižní americké žurnalistické a umělecké ocenění. Jejím zakladatelem je americký židovský novinář maďarského původu Joseph Pulitzer (1847-1911). Cena se uděluje již od roku 1917 a v současné době obsahuje 21 kategorií. Od počátku se tato cena uděluje za žurnalistiku a literaturu, přičemž od roku 1943 se tato cena rozšířila i do oblasti hudební tvorby. Cenu uděluje Kolumbijská univerzita v New Yorku. Cena za beletrii je udělována americkým autorům a oceněné dílo by se mělo převážně zabývat životem v USA.

RAKOUSKÁ STÁTNÍ CENA ZA DĚTSKOU LYRIKU
(Österreichischer Staatspreis für Kinderlyrik) je mezinárodní vyznamenání za lyriku pro děti v německém jazyce. Uděluje se každé dva roky.

RAKOUSKÁ STÁTNÍ CENA ZA EVROPSKOU LITERATURU
(Österreichischem Staatpreis für europäische Literatur), také známa jako Evropská literární cena (Europäischer Literaturpreis), je literární cena v Rakousku udělovaná federálním ministerstvem pro vzdělání a kulturu evropským spisovatelům. ?yla zřízena ve Vídni v roce 1964 jako cena Nikolause Lenau (Nikolaus-Lenau-Preis), v roce 1965 dostala současné jméno. Je dotována 25 000 ? (2007).

RAKOUSKÁ STÁTNÍ CENA ZA LITERATURU PRO DĚTI A MLÁDEŽ
(Österreichischer Staatspreis für Kinder- und Jugendliteratur) je v Rakousku udělována jednou ročně Uměleckou sekcí rakouského Úřadu spolkového kancléře (Kunstsektion des österreichischen Bundeskanzleramtes) za díla vydaná rakouskými nakladatelstvími a díla rakouských autorů vydaná v jiné zemi.

RAKOUSKÉ ČESTNÉ UZNÁNÍ ZA LITERATURU PRO DĚTI A MLÁDEŽ
(Österreichischer Würdigungspreis für Kinder- und Jugendliteratur) je každé dva roky udělováno za celoživotní dílo rakouským autorům, překladatelům a ilustrátorům.

RYS
(Luchs) je cena časopisu DIE ZEIT a Radia Bremen.

ŘÁD VESELÉ MYSLI
(Order uśmiechu) - Je udělován na návrh dětí těm lidem, kteří svou činností přinášejí dětem radost a pocity štěstí.  Ocenění vzniklo v roce 1968 na návrh spisovatelky Wandy Chotomské a za podpory redakce časopisu Kurier Polski. Cena má mezinárodní charakter, za Českou republiku ji obdržel např. V. Čtvrtek a R. Pilař.  Mezi nositele  vyznamenání patří lidé různých povolání - vychovatelé, lékaři, vojáci, umělci a rovněž výrazné osobnosti světového politického a kulturního dění, např. papež Jan Pavel II. (1981), bývalý generální tajemník OSN Kurt Waldheim (1979), anglický herec P. Ustinov (1977) nebo americký režisér S. Spielberg (1993).

SAMUEL JOHNSON PRIZE (from 2015 The Baillie Gifford Prize)
Cena sponzorovaná BBC si klade za cíl upozornit veřejnost na nejlepší publikace o současném dění, vědě pro všechny, cestování, životech slavných a umění. Jde o nejvyšší sumu udělovanou ve Spojeném království za populárně naučnou tvorbu ($30,000).

SAPIROVA CENA
je izraelská literární cena, která je každoročně udílena za krásnou literaturu. Je pojmenována po Pinchasi Sapirovi, který byl izraelským ministrem financí. Skupina porotců, která vybere nejlepší knihu, je složena z prominentních literárních postav, jejichž jména jsou udržována v tajnosti až do okamžiku, kdy je znám vítěz. Sapirova cena, která vznikla na základě britské Man Booker Prize je nejlukrativnější izraelské literární ocenění. V roce 2005 získal vítěz 150 tisíc šekelů (zhruba 35 tisíc $) a každý ze zbývajících čtyř účastníků získal 25 tisíc šekelů. Navíc si může vybrat jakýkoliv jazyk, do nějž chce svou knihu z hebrejštiny přeložit.

SHAMUS
Cena je udělována asociací PWA jako pocta za výbornou práci v žánru týkajícím se soukromých detektivů. Cena byla založena v roce 1981 Robertem J. Randisi. Sbor členů PWA vybírá nominované a výherce za vydanou knihu v minulém roce. Soukromým očkem je míněn detektiv, který je profesionálním vyšetřovatelem ale ne z řad policie nebo vládní agent.

SHORT STORY DAGGER
(Dýka za krátkou povídku) vznikla roku 1995 a do roku 2002 byla sponzorována Macallanem, nyní ji podporuje členstvo CWA. Výherce, který dostane 1500 liber a zlatou sponu s emblémem překřížených dýk, (symbol CWA), je vybírán porotou složenou z literárních agentů, autorů a editorů.

STÁTNÍ CENA ZA LITERATURU PRO DĚTI A MLÁDEŽ
(Staatsprijs voor Kinder- en Jeugdliteratuur) - Státní cena za souborné dílo, která byla poprvé udělena v roce 1964 spisovatelce Annie M. G. Schmidtové. V roce 1988 byla přejmenována na Cenu Thea Thijssena.

STŘÍBRNÉ PISÁTKO
(Zilveren Griffel) - Od roku 1971 sdružením CPNB každoročně v různých kategoriích udělované vyznamenání za působivé původní nizozemské či do nizozemštiny přeložené knihy pro děti a mládež. Od roku 1997 získávají knihy pro čtenáře od 13 let každoročně místo Stříbrného pisátka Zlatý polibek (Gouden Zoen) a knihy pro čtenáře do 13 let jsou oceňovány nadále Stříbrným pisátkem.

ŠEVČENKOVA STÁTNÍ CENA
ukrajinská státní cena, která je udělována každoročně ke dni narození Tarase Ševčenka 9. března vynikajícím uměleckým dílům. Byla zřízena v roce 1969. Jejími nositeli jsou mj. O. Hončar, P. Tyčyna, M. Bažan, H. Ťuťunnyk aj.

ŠVÝCARSKÁ CENA ZA MÉDIA PRO DĚTI A MLÁDEŽ
(Schweizer Kinder- und Jugendmedienpreis) je udělována jednou za dva roky Švýcarským institutem pro média pro děti a mládež  (Schweizerisches Institut für Kinder- und Jugendmedien) ve spolupráci se Svazem učitelek a učitelů Švýcarska (Dachverband Lehrerinnen und Lehrer Schweiz).

TROJRUŽA
slovenská cena, která se uděluje každoročně za významné literární dílo pro děti, za celoživotní tvorbu nebo za literárněvědné dílo z oblasti teorie a historie literatury pro děti a mládež. Cenu uděluje Literární fond, slovenská sekce IBBY a BIBIANA, mezinárodní dům umění pro děti a mládež.

VELKÁ CENA
(Großer Preis) je udělována Německou akademií pro literaturu pro děti a mládež  (Deutsche Akademie für Kinder- und Jugendliteratur) za celoživotní literární nebo grafické dílo nebo za dílo vědecké, publicistické či literárně pedagogické.

VELKÁ CENA DEVÍTI
(švédsky De Nios stora pris) je literární cena, kterou udílí Spolek Devíti (Samfundet De Nio). Cena byla v roce 2006 honorována 250 000 švédskými korunami.

VELKÁ CENA NADACE CALOUSTE GULBENKIAN ZA LITERATURU PRO DĚTI
(Gran premio Calouste Gulbenkian de literatura para crianças) udělovaná nadací Fundaçao Calouste Gulbenkian, která byla založena v roce 1956. Nese jméno významného portugalského mecenáše arménského původu Calouste Gulbenkiana.

VLÁMSKÁ STÁTNÍ CENA ZA LITERATURU PRO DĚTI A MLÁDEŽ
(Vlaamse Staatsprijs voor Kinder- en Jeugdliteratuur) - Od roku 1971 ji jednou za tři roky uděluje vlámský ministr kultury za zajímavou vlámskou knihu pro děti či mládež, která v předchozím období vyšla ve Vlámsku. Od roku 1992 se tato cena jmenuje Cena Vlámského společenství.

WHITEBREAD PRIZE
Tuto cenu vytvořila v roce 1971 firma zabývající se pivovarnictvím a volnočasovými aktivitami. Je udělována za nejlepší prvotinu, nejlepší román, nejlepší životopis, nejlepší básnickou publikaci a nejlepší dětskou knihu. Z vítězů jednotlivých kategorií je nakonec vybrán absolutní vítěz hlavní ceny Whitbread Prize.

WOLFE PACK
The Wolfe Pack je fórum pro diskusi, zkoumání a užívání i 72 knih a krátkých příběhů s Nero Wolfem. Organizace podporuje všechnu činnost okolo geniálního detektiva, Nero Wolfa a jeho neohroženého asistenta, Archieho Goodwina. Toto společenství udílí následující ceny.

WORLD FANTASY AWARD
Každoročně od 1975 je na World Fantasy Convention udělována cena World Fantasy Award pro nejlepší příspěvky v žánru fantasy za uplynulý rok. Cena tvoří protějšek k převážně scifistické ceně Hugo Award.

ZLATÉ PISÁTKO
(Gouden Griffel) - Cena, kterou od roku 1971 uděluje každoročně sdružení CPNB za nejlepší původní nizozemskou knihu pro děti či mládež.

29.03.2022