Information for libraries

  • na webu

ipk_visual_final.jpg

Nacházíte se zde: Úvod Odborné činnosti Procesy v knihovně Ochrana knihovních fondů Dezinfekce vrácených titulů čtenáři

Dezinfekce vrácených titulů čtenáři

Stanovisko Odboru ochrany knihovních fondů Národní knihovny ČR

Lze vrácené knihy dezinfikovat ionizátorem či UV lampou?

Použití UV lampy nedoporučujeme, tzv. bankovní lampa nic nezahubí, "jen" poškodí papír a změní barvy. Germicidní lampa s tvrdým UV zničí barvy (zmizí), tisky, ilustrace. Je nutná aplikace na všechny povrchy (stránky) pro likvidaci choroboplodných zárodků a ještě to poškodí papír.

Ozón má silné oxidační účinky na papír, textil, usně i plasty. Pokud se jedná o spotřební fond, kde se počítá s tím, že za 10 let budou knihy postupně vyřazeny, tak lze tuto metodu použít. Problematická je u knih aplikace. Plyn se musí dostat do bloku. Knihy by se měly rozložit do vějíře, jinak choroboplodné zárodky, včetně virů, přežijí a papír bude zbytečně poškozen. Ozón je jedovatý plyn (srovnatelně jako třeba kyanovodík), takže jeho přítomnost ve vdechovaném vzduchu je velmi nežádoucí. I ve velmi nízkých koncentracích je dráždivý, a při delší expozici způsobuje značnou zátěž pro organizmus, neboť na buněčné úrovni indukuje tzv. oxidativní stres (generuje větší koncentraci volných radikálů, které mohou buňku i zahubit). Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/veda/zeptali-jsme-se-vedcu-jak-vznika-a-cim-je-skodlivy-prizemni-ozon.A180815_133625_ln_veda_ape.

Odložení do karantény na 4 až 5 dnů je nejjednodušší a nejméně ekonomicky zatěžující (náklady na pořízení zařízení, elektřina, nákup nových titulů až se tyto ošetřené rozpadnou). Viz doporučený postup na https://ipk.nkp.cz/images/manipulace-s-knihami-v-dobe-covid-19

17.04.2020