Knihovny nabídnou to nejlepší z filmových archivů
Projekt AVA library nabídne to nejlepší z filmových festivalů v Cannes, Berlíně či dokumentární Ji.hlavy. Ke shlédnutí bude stačit "jen" čtenářský průkaz. Projekt startuje na podzim 2019.
Mezinárodní projekt AVA Library, který propojuje filmové festivaly s knihovnami, se od letošního roku rozšiřuje: bude online! Zatímco loni nabízela AVA možnost sledovat vybrané tituly v knihovnách na speciálních videostanicích, nově to bude možné odkudkoli: na počítači, tabletu nebo chytrém telefonu. A zájemcům bude stačit "jen" platná kartička do knihovny.
"Filmy budou k dispozici online. Jde o alternativu k mainstreamovým portálům jako je Netflix, nebo HBO GO. Na festivalech po celém světě se ročně promítají stovky skvělých filmů a my chceme, aby se dostali k divákům, kteří je jinak nemají možnost vidět," přibližuje AVU Šimon Bauer z Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se také svými filmy na projektu podílí. "Cílíme na aktivní lidi se zájmem o literaturu, příběhy, fakta a poznávání obecně," dodává Bauer. A jak to funguje? Filmový festival vybere to nejlepší ze svého programu - hrané, animované nebo dokumentární filmy - a ty jsou pak zařazeny do katalogu snímků. Knihovna si pak zvolí některý z řady tematických, stylových nebo žánrových balíků. V katalogu je například "balíček" Berlin On-Screen, který nabídne výběr deseti snímků z německého Berlinale. Balík festivalu z Cannes nabízí bezmála dvacet filmů, mezi kterými nechybí filmy švédského režiséra Roye Anderssona. Příznivci Davida Lynche pak v katalogu najdou třeba jeho slavný hudební dokument o britské popové kapele Duran Duran. Jakmile si knihovna službu zakoupí, mohou se její čtenáři pomocí údajů ze svých čtenářských průkazů přihlásit na webovou stránku a sledovat film. Výhodou je, že knihovny si mohou vybrat obsah dle zájmu svých čtenářů a i cena se stanovuje na míru: dle množství registrovaných návštěvníků. "AVA se nastavuje a propojuje s autentifikačním systémem knihovny a je schopna metadata o filmech dodávat ve standardizovaných katalogizačních formátech, takže se informace o filmech a jejich propojenost s tématy mohou snadno stát součástí vyhledávání v knihovním katalogu," přibližuje Šimon Bauer fungování systému.
V České republice projekt odstartuje během podzimu, v Německu a Švýcarsku má již velkou základnu odběratelů.
Více informací na: http://c-d-f.cz/