Knihovna roku 2024
- Tisková zpráva (.pdf, 916 kB)
- Knihovna roku 2024 a další knihovnická ocenění (.pdf, 14 MB)
- Záznam z předávání
Knihovnou roku 2024 se stala Místní knihovna v Hodicích
Praha, Klementinum: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.
Ocenění Knihovna roku uděluje Ministerstvo kultury ČR ve dvou kategoriích, a to v kategorii A: Základní knihovna a B: Významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb. V kategorii Základní knihovna bylo v roce 2024 nominováno 14 knihoven, přičemž jako vítěznou vybrala porota Místní knihovnu v Hodicích. Dalším dvěma knihovnám byl udělen v této kategorii diplom, a to Místní knihovně Ořechov a Místní knihovně v Bohdíkově.
Na významný informační počin bylo nominováno 12 knihoven. Porota vybrala jednoho vítěze a udělila jeden diplom. Vítězem této kategorie se stala Městská knihovna Chodov za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny. Diplom převzala Městská knihovna Nymburk za organizaci mezinárodní odborné konference Bohumil Hrabal neidylický. Přehlížené a ukryté aspekty jeho díla.
Oceněným osobně blahopřál ministr kultury Mgr. Martin Baxa.
„Blahopřeji všem oceněným a mezi nimi především zástupcům Místní knihovny v Hodicích, knihovny roku 2024. Jsou to knihovny v regionech, které často slouží jako středobody kulturního i občanského života. Dnešní den dokazuje skvělou práci českých knihovnic a knihovníků, kteří originálně a obratně přistupují k novým trendům a potřebám čtenářů. Díky za to, velmi si jejich práce vážím, “ uvedl ministr kultury Martin Baxa.
Předána byly také cena Městská knihovna roku 2024, kterou vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) a zaštiťuje Svaz měst a obcí ČR. Na toto ocenění bylo nominováno 10 knihoven, z nichž porota vybrala tři vítězné. První cenu převzali zástupci Městské knihovny T. G. Masaryka Šumperk, druhé místo obsadila Regionální knihovna Karviná a třetí místo získala Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm.
Každoročně se při příležitosti vyhlášení Knihovny roku také uděluje ocenění MARK (Mladá/mladý, moudrá/moudrý; aktivní, atraktivní; rozkvétající, rozumná/rozumný; knihovnice/knihovník). Letos se držitelem ocenění MARK stal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze.
„Letošní nositel ceny MARK je již 15. v pořadí. Snahou managementu knihoven je získávat mladé kolegyně a kolegy, kteří přinesou dobré nápady, nové metody práce, žádoucí změny i nadšení a elán do knihoven. Práce sama mladé lidi, kteří si tuto profesi vybrali, většinou baví, řada z nich si pochvaluje kreativní prostředí, možnost osobního rozvoje a seberealizace, zajímavý kontakt s veřejností, práci s ICT i mezinárodní kontakty. Získávat ale mladé do organizací veřejné služby, jimiž knihovny jsou, není právě snadné a ještě obtížnější je udržet si je. SKIP chce každoročně tyto mladé knihovnice a knihovníky zviditelnit a ocenit jejich práci.“ Dodává Roman Giebisch, předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků.
Kompletní nominace a medailonky k nominovaným a oceněným knihovnám najdete v online katalogu Knihovna roku 2024.
Tisková mluvčí Národní knihovny ČR
Mgr. Martina Košanová
Ředitelka Odboru komunikace
+420 602 811 320
martina.kosanova@nkp.cz
www.nkp.cz
KNIHOVNA ROKU 2024
Knihovna roku (kategorie Základní knihovna)
Vítěz Knihovna roku 2024
Místní knihovna v Hodicích
Knihovnice: Bc. Ivana Kalinová
Knihovna sídlí v nově zrekonstruované budově multifunkčního Obecního domu uprostřed hodické návsi. Obecní dům je bezbariérový a nachází se v blízkosti dětského hřiště a rybníka. Knihovna má ve svém fondu širokou škálu dokumentů, od tradičních knih a časopisů přes společenské hry a audioknihy až po e-knihy a e-audioknihy. Konají se zde různé aktivity, jako jsou velikonoční a vánoční kreativní dílničky, besedy pro seniory, a knihovna organizuje také zájezdy do divadel. Děti místní základní i mateřské školy a školní družiny knihovnu pravidelně během školního roku navštěvují. Knihovna dlouhodobě spolupracuje při realizaci příměstských táborů. Velmi oblíbené jsou také dílničky pro rodiče s dětmi, kde nejen společně tvoří, ale také se dozvídají informace o knižních novinkách. Pozitivní ohlas získala prázdninová soutěž „Tajemné Hodice“, která navazuje na aktivity se školními dětmi a má za cíl lépe poznat vlastní obec. Paní knihovnice aktivně sleduje trendy v oblasti knihovnictví, neustále se vzdělává a vytváří tak moderní a funkční knihovnu s pestrou nabídkou služeb. Aktivity Místní knihovny v Hodicích byly oceněny v soutěži Vesnice roku 2024, kdy knihovna získala diplom Vesnická knihovna Kraje Vysočina.
Zvláštní ocenění Ministerstva kultury ČR
Místní knihovna Ořechov
Knihovnice: Michaela Korvasová, DiS.
Místní knihovna Ořechov obdržela v soutěži Vesnice roku 2024 diplom Vesnická knihovna Zlínského kraje. Je neprofesionální knihovnou, která svým návštěvníkům nabízí moderní a příjemné prostory. Dbá na aktuálnost knihovního fondu, který je pravidelně doplňován. Kromě knižních titulů nabízí také stolní hry, logopedické kufříky, časopisy a nově i e-knihy. Díky aktivnímu přístupu Michaely Korvasové je knihovna místem setkávání pro všechny generace. Pravidelně pořádá akce pro veřejnost, jako je například Noc s Andersenem, pasování prvňáčků na čtenáře nebo Babičky čtou dětem. Knihovna se také zapojila do projektu Mravenčí chůvy Pročtené léto. Spolupracuje s místní mateřskou a základní školou, pro které připravuje čtenářské besedy. Od roku 2023 se účastní projektu S knížkou do života (Bookstart). Oblíbené jsou tematické venkovní naučné stezky, které dětem přibližují lidové tradice a místo, kde žijí. V knihovně se pravidelně schází Čtenářský klub o páté i senioři. Populární jsou tvořivé dílničky a besedy (cestopisné, s regionální tematikou, autorská čtení). Vynikající je spolupráce a podpora obecního úřadu, který o knihovnu pečuje a chápe její důležitou a nezastupitelnou funkci v místě.
Místní knihovna v Bohdíkově
Knihovnice: Ing. Šárka Kobzová
Místní knihovna v Bohdíkově nedávno prošla rekonstrukcí. Kromě nového technického vybavení byla otevřena malá terasa s posezením, tzv. letní čítárnou, kterou mohou čtenáři využívat během pěkných dnů. Paní knihovnice pečlivě plánuje aktivity pro všechny věkové skupiny. Pro dospělé návštěvníky pořádá besedy na různá témata, přednášky a autorská čtení. Zajímavou akcí je „K smrti dobrý kafe“, kde účastníci diskutují o smrti, doprovázení a rozloučení. V rámci komunitních akcí se pravidelně koná společné háčkování s názvem „Máme to na háčku“ a výrobky z těchto setkání jsou věnovány novorozeneckému oddělení Nemocnice Šumperk. Knihovna také úzce spolupracuje s místní mateřskou a základní školou, pořádá besedy o knihách a tvořivé dílny pro děti. Pravidelně se zapojuje do celostátních projektů, jako jsou Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka a Noc s Andersenem. Během letních prázdnin nabízí každý týden odpoledne s deskovými hrami a pořádá příměstský tábor.
Významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb
Vítězný projekt
Městská knihovna Chodov
Realizace odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny s atraktivním programem, moderními technologiemi, sociální kavárnou a zahradou
Chodovská knihovna se po dlouhých letech dočkala nového sídla, které představuje důstojné prostory pro již tradičně rozvinutý programový systém aktivit pro všechny občany města. Kromě klasických knihovnických služeb a vzdělávacích a kulturních programů pro obyvatele Chodova přistoupila knihovna i k několika inovacím. Knihovna je první městskou knihovnou v Česku, která umožňuje svým pravidelným čtenářům bezobslužný provoz mimo výpůjční dobu. Součástí knihovny je sociálně terapeutická dílna, výcvikové středisko denního stacionáře Mateřídouška. Vzdělávací a kulturní programy nabízí knihovna pro všechny věkové kategorie a paleta je velmi široká. Z poslední doby lze jmenovat velmi úspěšnou Univerzitu volného času, Festival umění a kreativity ve vzdělávání, Týden mozku, Pochod pro mozek a další. Městská knihovna, umístěná v rekonstruovaném objektu bývalé výrobny knedlíků, má pro služby knihovny skvělou polohu. Nachází se v blízkosti autobusového nádraží, polikliniky a nákupního střediska, na pomezí historické a sídlištní části Chodova, navíc v bezprostřední blízkosti městského parku a komunitní zahrádky.
Zvláštní ocenění
Městská knihovna Nymburk
Mezinárodní odborná konference Bohumil Hrabal neidylický. Přehlížené a ukryté aspekty jeho díla
Městská knihovna Nymburk zorganizovala a zaštítila v průběhu března až května 2024 sérii aktivit připomínajících 110. výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala, jejichž vyvrcholením byla mezinárodní odborná konference Bohumil Hrabal neidylický (25.–27. 4. 2024). V kontextu připomínky spisovatelova výročí šlo o největší a organizačně nejsložitější akci určenou jak pro odbornou, tak pro laickou veřejnost konanou na území České republiky. Tým knihovny předvedl mimořádné osobní nasazení, postaral se o hladkou organizaci i vysokou odbornou úroveň konference. Knihovna zároveň využila výročí k umnému propojení a zapojení kulturních institucí, škol, dramatických kroužků, soukromých subjektů i aktivních obyvatel v Nymburku a okolí, a ukázala tak schopnost knihovny spojovat a fungovat jako platforma živé komunity. S jistou mírou nadsázky lze říct, že knihovna přispěla k tomu, že po téměř celé jaro Nymburk žil Hrabalem. Hrabalovský program přitom nabízel různá zaměření a žánry a prostor dostaly i kreativní způsoby uchopení Hrabalova odkazu, k němuž patřila také originální venkovní hra Procházka s Hrabalem vytvořená studenty gymnázia.
Městská knihovna roku 2024
1. místo
Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk
Mgr. Kamila Šeligová, ředitelka
Po mnoha stěhováních našla knihovna své současné sídlo – po uprázdnění budovy Masarykovy školy byla v roce 2016 zahájena rekonstrukce a 1. 9. 2018 proběhlo slavnostní otevření knihovny v nových prostorách. V témže roce v říjnu byla slavnostně odhalena Lavička Václava Havla. Knihovna kromě základních knihovnických a informačních služeb zajišťuje také kulturní, vzdělávací a společenské akce pro všechny věkové skupiny nejen města Šumperka, ale také pro knihovny svého regionu. Akce jsou pořádány zejména na podporu čtenářství, propagaci regionálních tvůrců a komunitní spolupráci obyvatel. Kromě celostátních akcí knihovna pořádá vlastní jedinečné akce – podzimní literární a filmový festival Město čte knihu, letní literární festival Kniha v lázni, vzdělávací semináře a cykly přednášek, autorská čtení a besedy, koncerty i výstavy. Součástí knihovny je Dvorek, kde probíhají venkovní akce, koncerty a setkávání. Knihovna svými aktivitami zviditelňuje i historii místa a spolupracuje také s Pamětí národa. Spolupráce knihovny a škol je samozřejmostí – od nejnižšího věku až po střední školy. Kromě toho se knihovna věnuje také handicapovaným spoluobčanům, úzce spolupracuje s Centrem sociálních služeb Pomněnka a Svazem nevidomých a slabozrakých. Přeshraniční spolupráce s polskými knihovnami v Nyse a Glucholazech je založena na každoroční výměně kulturních akcí.
2. místo
Regionální knihovna Karviná
Mgr. Markéta Kukrechtová, ředitelka
Regionální knihovna Karviná poskytuje knihovnické a informační služby díky ústřední knihovně a síti poboček v městských částech, a to i lázeňským hostům a návštěvníkům města. Součástí knihovny je Městské informační centrum s antikvariátem a Filmový klub, který přináší výběr kvalitních filmů. Výstavy a vernisáže umělců a výtvarníků probíhají v Galerii města Karviné, která je také organizační složkou knihovny. Bohatá je kulturní i vzdělávací činnost knihovny. Organizuje celostátní knihovnický seminář Profese knihovník, vzdělává zaměstnance svého regionu, spolupracuje s českými i polskými školami a organizacemi. Každoročně organizuje Knižní jarmark, výtvarný plenér, charitativní akce, setkávání s osobnostmi, koncerty vážné i populární hudby. Knihovna vydává vlastní časopis Sova. Zaměřuje se na digitální i mediální gramotnost, kurzy trénování paměti, nabízí programy jak pro českou, tak i polskou komunitu. Knihovna se zapojuje nejen do celostátních a přeshraničních akcí, ale také do projektů a aktivit města – při knihovně se schází Mládežnická rada Karviné. Mnohé z těchto akcí jsou realizovány díky vícezdrojovému financování. Vedení knihovny se cíleně zaměřuje i na zaměstnance, a to zaváděním pracovního wellbeingu. V rámci dobrovolnických projektů Evropského sboru solidarity je karvinská knihovna jediná v ČR, která získala Quality Label – pečeť kvality.
3. místo
Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm
Bc. Pavel Zajíc, ředitel
Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm se v roce 2023 dočkala rekonstrukce a rozšíření prostor knihovny. Výsledkem je knihovna, která splňuje vysoké estetické a energetické nároky, má moderní koncept svého uspořádání a reaguje na trendy, kterými se současné knihovnictví ubírá. Knihovna se dlouhodobě věnuje rozvoji svých komunitních aktivit. Uspokojuje informační, vzdělávací, volnočasové a čtenářské potřeby obyvatel a komunit ve městě. Vedle celé šíře klasických knihovnických služeb nabízí také bohatý kulturní a vzdělávací program. Je knihovnou, která umí pracovat s nejzranitelnější skupinou – se seniory. V rámci projektu Město v mé paměti byla vytvořena mapa paměti města, v ediční řadě Malé tisky knihovna vydává publikace k poznání jeho historie. Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm se zaměřuje na práci s dětmi i jejich rodiči. Naplňuje koncept informačního vzdělávání uživatelů napříč základním školstvím, vedle něj probíhá samostatný koncept získávání a prohlubování čtenářské gramotnosti pro všechna školská zařízení ve městě. Akce jako Pašerácké stezky, Podzimní putování s broučky, Večerníčky u Spoláku a další přitahují do knihovny stále více návštěvníků. Komunitní činnost, kterou knihovna vykonává, je důležitou a dnes již neoddělitelnou součástí práce knihovny. To vše při zachování vysoké úrovně poskytovaných standardních knihovnických služeb.
Cena MARK
Bc. Michal Jokeš
Městská knihovna v Praze
V Městské knihovně v Praze pracuje Michal Jokeš od roku 2019 jako vedoucí nově zřízené řemeslné dílny DOK16, která se stala základem současné sítě kreativních center knihovny. Díky jeho podnětům byla dílna vybavena, zprovozněna a pro veřejnost otevřena na jaře 2020. V Praze tak vznikl jedinečný prostor, který nabízí nové služby knihoven pro 21. století. DOK16 je významný ve své komunitní roli, kdy propojuje nejen uživatele, kteří se od sebe vzájemně učí a pomáhají si, ale také vzdělávací instituce. Je místem řady přednášek a workshopů. Velkou zásluhou Michala Jokeše je vytváření nových partnerství v rámci pražského i celorepublikového maker hnutí.
K atraktivitě dílny DOK16 přispívá i řada akcí, u jejichž zrodu stál a je jejich hlavním organizátorem. V roce 2023 se mu podařilo vyjednat jako sezónní aktivitu biblioloď – první pražskou kniholoď kotvící naproti dílně DOK16. Řemeslná dílna se stala cílem tuzemských a zahraničních exkurzí. Dlouhodobě úzké profesní kontakty udržuje s pracovníky fablabu bratislavského Centra vedecko-technických informácií SR. Pod vedením Michala Jokeše vznikla v roce 2023 koncepce zamýšleného polytechnického vzdělávacího prostoru Městské knihovny v Praze i celková koncepce rozvoje kreativních center knihovny. Své zkušenosti Michal Jokeš předává na konferencích po celé ČR.