Information for libraries

  • na webu

ipk_visual_final.jpg

Nacházíte se zde: Úvod Akce, vzdělávání Akce Knihovnického institutu NK ČR pro odbornou veřejnost Proběhlé akce roku 2019

Proběhlé akce roku 2019

Vzdělávací akce knihovnického institutu pro odbornou veřejnost.

Rádi bychom Vám nabídli témata, která Vás zajímají, vyplňte prosím formulář
Jaká témata by Vás zajímala v rámci knihovnického vzdělávání?

Pracujete nebo chcete pracovat v knihovně? Chcete se dále vzdělávat?
Řadu studijních pomůcek vhodných k získání a rozšíření znalostí a dovedností najdete na portálu Studijní pomůcky pro knihovníky

 

LISTOPAD

PŘEDNÁŠKA O FRANCOUZSKY PSANÉ LITERATUŘE

Termín: 5. 11. od 10 - 14 hod.

Frankofonní klub SKIP pro Vás připravil další ze série přednášek o francouzsky psané literatuře. Po komiksu a současné beletrii padl letošní výběr na frankofonní detektivku. Přednáška  proběhne pod vedením paní Jovanky Šotolové v Národní knihovně ČR, (Klementinum, 1. patro, učebna č. 145).

Jovanka Šotolová je česká překladatelka z francouzštiny, literární kritička a vysokoškolská pedagožka. Založila a vede internetové stránky o literatuře iLiteratura.cz.

Cena je pro členy SKIP 80,- Kč, pro ostatní 100,- Kč.

 

Na přednášku v Praze se můžete registrovat zde

https://forms.gle/tGFvbA223zQKk9V29

 

Za Frankofonní klub SKIP

PhDr. Zuzana HAJKOVA

Jihoceska vedecka knihovna

Lidicka 1

Ceske Budejovice

E-mail: hajkova@cbvk.cz

Tel.  : 386 111 205

 

ŘÍJEN

 

ZKRATKOU KE KNIHOVNICKÉ ANGLIČTINĚ

Termín: 17.10. od  10 - 14 hod.

SKIP ČR ve spolupráci s Národní knihovnou ČR pro vás připravil další seminář Zkratkou ke knihovnické angličtině se Zuzanou Helinsky v Klementinu, učebna č. 145.

Jednodenní workshop na téma Zkratkou ke knihovnické angličtině. Obsah kurzu předpokládá alespoň pasivní znalost angličtiny účastníků !

 

1.            Mluvit jinou řeči není věc nadání ale věc cviku.

2.            Rychle a bezbolestně bez gramatiky a slovíček.

3.            Kurz se obrací na pracovníky knihoven, kteří se chtějí naučit a odvážit více mluvit a rozumět základním frázím z knihovnického světa.

4.            Nejdůležitější není mluvit dobře, ale mluvit a snažit se rozumět.

5.            Kurz také ukáže na nějaké záchranné lano, když například ztratíte nit nebo nerozumíte úplně všemu.

6.            Naučíme se hlavně jak snížit vlastní laťku a požadavky.

7.            Účastníci kurzu by měli znát trochu angličtiny hlavně pasivně 

 

Účastnický poplatek činí 300,-Kč pro členy SKIP a 400,- Kč pro nečleny SKIP, přihlášky prosím posílejte na moji e-mailovou adresu:

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

Tel: +420/221 663 333

email: roman.giebisch@nkp.cz

 

PROJEKT KISK

Termin: 18. 10. - 29. 11.

Akademie SEFTE seznámí účastníky se základními principy vzdělávání seniorů a starších dospělých. Účastnící na základě přednášek, praktických cvičení, skupinové práce, náslechů a vlastní praxe získají základní kompetence, znalosti a dovednosti nezbytné pro profesionální výkon jako učitelé, lektoři, organizátoři volného času či pracovníci poradenství se zaměřením na cílovou skupinu seniorů. Kurz je rozdělen do šesti navazujících bloků o celkové délce 52 hodin a probíhá 6 pátků za sebou od 18. 10. – 29. 11.

Semináře budou probíhat v Klementinu, v učebně č. 145.

Organizace Elpida nabízí zájemcům z knihoven tento kurz zcela ZDARMA.

V případě dalších dotazů či zájmu o kurz, kontaktujte prosím přímo Jana Bartoše z Elpidy: jan.bartos@elpida.cz.

 

Eliška Bartošová

KISK FF MU

+420603544149

http://kisk.phil.muni.cz

 

INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE V KNIHOVNÁCH 2019

Termín: 7. 10. od 10 - 15 hod.

V Národní knihovně ČR (v Klementinu) se bude konat seminář Informační technologie v knihovnách 2019. Seminář bude v učebně 144.

 

Jádrem semináře bude praktický workshop Jak se připravit na změnu knihovního softwaru. Workshop povede Mgr. Eva Cerniňáková z Knihovny Jabok, která je koordinátorkou společného katalogu SPOK a zároveň se problematice informačních technologií v knihovnách věnuje na Ústavu informačních studií a knihovnictví FF UK. Účastníci workshopubudou společně hledat odpovědi na otázky vztahující se k výběru aprovozu knihovního softwaru. Workshop volně naváže na workshop Přípravaprojektu změny knihovního softwaru, který proběhl v rámci pátého ročníku konference Elektronické služby knihoven ve Zlíně.

Pokud máte o účast zájem, neváhejte a přihlaste se:

 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfQgkWNYxCkk0_ooCUvl34ABR_5iQlihFYhQ2-gULq3NSZdrw/viewform

 

Účast na semináři je zdarma.

Akci pořádají pražská organizace SKIP, Národní knihovna ČR,Knihovna Jabok a Osvobozená knihovna, z. s.

 

Další podrobnosti o akci najdete na adrese https://old.skipcr.cz/regiony/01-praha/akce/skip-pro-praxi/seminar-informacni-technologie-v-knihovnach-2019.

 

Za organizátory zdraví a na případné setkání na semináři se těší

Linda Jansová

linda.jansova@gmail.com

606 725 835

 

ZÁŘÍ

SEMINÁŘ NA TÉMA KOMIKS  - S PETREM MACKEM

Termín: 17. 9. od  10 - 14 hod.

Nakladatelství CREW s.r.o. ve spolupráci se SKIP a Národní knihovnou České republiky připravilo sérii vzdělávacích seminářů pro knihovníky na téma komiks. Hostem čtvrtého semináře, který proběhne  v Národní knihovně, učebna č. 136, je Petr Macek.

Petr Macek (* 23. dubna <https://cs.wikipedia.org/wiki/23._duben>  1981 <https://cs.wikipedia.org/wiki/1981>  Praha <https://cs.wikipedia.org/wiki/Praha>  je český novinář, spisovatel a scenárista.

 

Pro televizi Prima <https://cs.wikipedia.org/wiki/Prima_family>  napsal řadu scénářů k původním dokumentům o hereckých osobnostech v cyklu Top Star Extra, dva roky působil i v televizi Nova <https://cs.wikipedia.org/wiki/TV_Nova> . Od roku 2013 působí v deníku Blesk. S řadou osobností sepsal coby novinář jejich autorizované biografie, například s herečkou Ivou Janžurovou <https://cs.wikipedia.org/wiki/Iva_Jan%C5%BEurov%C3%A1> , režisérem Václavem Vorlíčkem <https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_Vorl%C3%AD%C4%8Dek> , jazzmanem Laďou Kerndlem <https://cs.wikipedia.org/wiki/La%C4%8Fa_Kerndl>  či zpěvačkou Helenou Vondráčkovou <https://cs.wikipedia.org/wiki/Helena_Vondr%C3%A1%C4%8Dkov%C3%A1> . Jeho kniha 1968 očima 50 je ohlédnutím 50 osobností Česka a Slovenska na události Pražského jara <https://cs.wikipedia.org/wiki/Pra%C5%BEsk%C3%A9_jaro_1968>  a okupaci vojsky Varšavské smlouvy roku 1968 <https://cs.wikipedia.org/wiki/Invaze_vojsk_Var%C5%A1avsk%C3%A9_smlouvy_do_%C4%8Ceskoslovenska> .

 

Společně s výtvarníkem Petrem Koplem <https://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Kopl>  je autorem komiksového časopisu Dechberoucí Zázrak <https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1zrak_(komiks)> , který vycházel od prosince 2015 do prosince 2017. Po 25 číslech autoři ohlásili pauzu a následně nový komiks na pokračování v časopise ABC <https://cs.wikipedia.org/wiki/ABC_(%C4%8Dasopis)>  s příběhy legendárního Péráka <https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A9r%C3%A1k> . Sebrané a rozšířené vydání série, původně publikované v časopise ABC, vyšlo v květnu 2019 jako samostatná kniha Pérák: Oko budoucnosti v Nakladatelství CREW.

 

Ve svém semináři vás provede procesem vzniku komiksů, od napsání scénáře až po finální časopis, představí svoji faktografickou i beletristickou tvorbu. Účastníci semináře od autora dostanou komiksový dárek, k dispozici bude i audiokniha jeho detektivního románu Hitlerův posel smrti, kterou namluvili Jiřina Bohdalová, Jan Vágner, Jan Přeučil, Vladimír Brabec nebo Jiří Dvořák. Cena audioknihy: 100 Kč.

 

Účastnický poplatek činí 200,-Kč pro členy SKIP a 300,- Kč pro nečleny SKIP, přihlášky prosím posílejte na moji e-mailovou adresu:

roman.giebisch@nkp.cz

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

Tel: +420/221 663 333


ČERVEN

ZLATÉ ČTENÍ

Termín: 4. 6. od 10 - 17 hod.

SKIP ve spolupráci s Národní knihovnou České republiky připravil seminář ZLATÉ ČTENÍ pro knihovníky dětských oddělení s Ninou Rutovou. Akce se uskuteční  ve Vzdělávacím centru NK ČR, učebna č. 145.

Seminář pro knihovnice a knihovníky dětských oddělení, kteří rádi dětem představují dobré nové knihy.

Díky knihovnicím a knihovníkům, kteří ovládají umění knihu nabídnout, se i z dětí, které samy od sebe nečtou, stávají postupně čtenáři, ze začínajících čtenářů čtenáři pokročilejší. V semináři Zlaté čtení si představíme KNIHY OCENĚNÉ V RÁMCI PRESTIŽNÍ CENY ZLATÁ STUHA http://www.zlatastuha.cz/cs a sami na sobě si vyzkoušíme, jak lze interaktivně nabídnout nové tituly, jak lze udělat z individuálního čtení společný zážitek celé třídy (skupiny), jak mohou děti najít v knize své téma.

 

Co tedy po semináři budete umět?

Několik metod, kterými lze zaujmout celou třídu.

Lektorka: Nina Rutová

je odbornou konzultantkou pro Čtenářské kluby, vydává metodické příručky ke knihám pro děti a mládež, vede semináře Čtením a psaním ke kritickému myšlení, spolupracuje na programech pro střední školy s Knihovnou Václava Havla a Člověkem v tísni (Varianty).

Účastnický poplatek činí 500,-Kč pro členy SKIP a 700,- Kč pro nečleny SKIP, přihlášky prosím posílejte na moji e-mailovou adresu: roman.giebisch@nkp.cz

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

Tel: +420/221 663 333

 

DUBEN

PROČ JEŠTĚ NEPŮJČUJETE E-KNIHY?

Termín:  8. 4. od 10 - 14 hod.

SKIP ve spolupráci s Národní knihovnou České republiky připravil seminář Proč ještě nepůjčujete e-knihy? se Zuzanou Hájkovou. Akce se uskuteční  ve Vzdělávacím centru NK ČR, učebna č. 145.

 

PROGRAM:

1. Možnosti půjčování e-knih v českých veřejných knihovnách.

2. Co nám dovoluje i zakazuje autorský zákona.

3. Zkušenosti s českými dodavateli e-výpůjček: eReading, FlexiBooks.

4. 5 let půjčování e-knih v JVK České Budějovice : Jací jsou čtenáři e-knih, co čtou?

5. Je to opravdu drahá služba pro pár čtenářů?

6. Co knihovně e-výpůjčky přinášejí?

7. Diskuse

 

Lektorka: PhDr. Zuzana Hájková, Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích.  Právě díky e-knihám získala knihovna ocenění Ministerstva kultury Knihovna roku v kategorii významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb.

 

Přihlášky prosím posílejte na moji e-mailovou adresu:

 

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

Tel: +420/221 663 333

email: roman.giebisch@nkp.cz

 

ÚNOR

 

WORKSHOP PSANÍ WIKIPEDIE

Termín: 14.2. od 10 - 15 hod.

Praha, Klementinum, vzdělávací centrum, učebna č. 144| 400 Kč

Workshop editování Wikipedie je určen všem těm, kteří si chtějí procvičit své editační dovednosti prostřednictvím zpracování článku na Wikipedii pod vedením lektorů Wikimedia ČR. Podmínkou účasti je základní znalost editování. Na workshopu se základům již věnovat nebudeme, spíše se zaměříme na získání sebevědomí pro editace, zakotvení stávajících dovedností a nadstavbu, která vaše psaní obohatí.

Na workshopu bude prostor i pro individuální konzultace a dotazy. Součástí kurzu je domácí příprava (výběr tématu pro psaní a vyhledání vhodných zdrojů, se kterými budete na místě pracovat).

 

Detaily vč. přihlašování <https://1url.cz/jMM9m>

 

JAK UČIT SENIORY PSÁT WIKIPEDII

Termín: 28.2. od 10 - 15 hod.

Praha, Klementinum, Vzdělávací centrum, učebna č. 144 | 400 Kč

Jak učit seniory psát Wikipedii je kurz určený knihovníkům, kteří již ovládají základní editační schopnosti na Wikipedii a rádi by ve svých knihovnách lektorovali kurzy pro seniory (seniori.wikimedia.cz <http://seniori.wikimedia.cz>  ).

Během setkání se budeme věnovat především metodice kurzu, specifikům práce se seniory v kontextu Wikipedie, řešení možných problematických situací a přípravě kurzu samotného.

 

Detaily vč. přihlašování <https://1url.cz/et5Nq>

 

LEDEN

PŘÍBĚHY NAŠICH SOUSEDŮ

Termín: 15.1. od 10 hod.

Chtěli bychom více prohloubit spolupráci s Post Bellum především na projektu Příběhy našich sousedů, srdečně vás zveme na jednání knihoven a zástupců Post Bellum v Klementinu  v učebně č. 145 – Křižovnická chodba 1. patro.

 

Počet míst je omezen, hlaste se prosím na moji adresu

 

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

Národní knihovna ČR

Klementinum 190

110 00   Praha 1

Tel: +420/221 663 333

email: roman.giebisch@nkp.cz <mailto:roman.giebisch@nkp.cz>

 

ZÁKLADY WIKIPEDIE (NEJEN) PRO KNIHOVNÍKY

Termín: 31.1. od 10 -15 hod.

Praha, Klementinum, Vzdělávací centrum, učebna č. 144 | 300 Kč

Praktické školení, které je určeno primárně knihovníkům veřejných knihoven. Ale i všem ostatním, které téma zajímá. Na kurzu se budeme věnovat:

* orientaci ve Wikipedii z pohledu čtenáře i wikipedisty,

* používání pískoviště, formátování, vkládání odkazů a referencí,

* jak si vybrat téma pro článek na Wikipedii.

 

Absolventi školení si osvojí základy psaní Wikipedie, aby byli schopni vlastní tvorby. Získají také vhled do jejího fungování, včetně různých tipů, kterými budou moci posloužit návštěvníkům knihoven zajímajícím se o Wikipedii.

 

Detaily vč. přihlašování <https://1url.cz/DMLoS>

17.01.2020