Information for libraries

  • na webu

ipk_visual_final.jpg

Nacházíte se zde: Úvod Akce, vzdělávání Akce Knihovnického institutu NK ČR pro odbornou veřejnost Proběhlé akce roku 2021

Proběhlé akce roku 2021

Vzdělávací akce Knihovnického institutu NK ČR pro odbornou veřejnost.

Rádi bychom Vám nabídli témata, která Vás zajímají, vyplňte prosím formulář
Jaká témata by Vás zajímala v rámci knihovnického vzdělávání?

Pracujete nebo chcete pracovat v knihovně? Chcete se dále vzdělávat?
Řadu studijních pomůcek vhodných k získání a rozšíření znalostí a dovedností najdete na portálu Studijní pomůcky pro knihovníky.

 

ŘÍJEN

JAK UČIT SENIORY PSÁT WIKIPEDII

Termín:  26. 10. od 10 - 15 hod.

Praha, Klementinum | 400 Kč
Jak učit seniory psát Wikipedii je kurz určený knihovníkům, kteří již ovládají základní editační schopnosti na Wikipedii a rádi by ve svých knihovnách lektorovali kurzy pro seniory (seniori.wikimedia.cz ).
Během setkání se budeme věnovat především metodice kurzu, specifikům práce se seniory v kontextu Wikipedie, řešení možných problematických situací a přípravě kurzu samotného.

Přihlášení:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfmWIZOkhGx43d3QyizTwbSkdVNO7-N4IF__9uBTaxNOoLpFQ/viewform

 

WORKSHOP PSANÍ WIKIPEDIE

Termín: 12. 10. od 10 - 15 hod.
Praha, Klementinum | 400 Kč

Workshop editování Wikipedie je určen všem těm, kteří si chtějí procvičit své editační dovednosti prostřednictvím zpracování článku na Wikipedii pod vedením lektorů Wikimedia ČR. Podmínkou účasti je základní znalost editování. Na workshopu se základům již věnovat nebudeme, spíše se zaměříme na získání sebevědomí pro editace, zakotvení stávajících dovedností a nadstavbu, která vaše psaní obohatí.
Na workshopu bude prostor i pro individuální konzultace a dotazy. Součástí kurzu je domácí příprava (výběr tématu pro psaní a vyhledání vhodných zdrojů, se kterými budete na místě pracovat).

Přihlášení:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeDBwNvMVP_N36f2x6dm8cWbnj6lxg_TyOEa285NFnhzva5rA/viewform

 

ZÁKLADY WIKIPEDIE (NEJEN) PRO KNIHOVNÍKY

Termín: 5.10. od 10 -15 hod.

Praha, Klementinum | 300 Kč
Praktické školení, které je určeno primárně knihovníkům veřejných knihoven. Ale i všem ostatním, které téma zajímá. Na kurzu se budeme věnovat:
* orientaci ve Wikipedii z pohledu čtenáře i wikipedisty,
* používání pískoviště, formátování, vkládání odkazů a referencí,
* jak si vybrat téma pro článek na Wikipedii.

Absolventi školení si osvojí základy psaní Wikipedie, aby byli schopni vlastní tvorby. Získají také vhled do jejího fungování, včetně různých tipů, kterými budou moci posloužit návštěvníkům knihoven zajímajícím se o Wikipedii.

Přihlášení:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeA9XKMUhmPXdwlVFARaLnSS0Xr5U4g_cxYjJf783p2UstphA/viewform

 

SRPEN

SEMINÁŘ PROPOJOVÁNÍ JMENNÝCH AUTORIT S WIKIPEDIÍ A WIKIDATY

Termín: 18.8. od  9,30 - 12 hod.

Seminář bude zaměřen na problematiku propojování hesel Wikipedie a položek Wikidat na jmenné autoritní záznamy Národní knihovny ČR i na propojování v obráceném směru (včetně aktualizace údajů v čase). Pozornost bude věnována i tomu, jak se díky identifikátorům jmenných autoritních záznamů dají z Wikidat získávat další údaje (např. identifikátory typu ResearcherID či ORCID) a jak se do propojování mohou zapojit další knihovníci.

Seminář povedou Mgr. Vojtěch Dostál ze spolku Wikimedia ČR a PhDr. Zdeněk Bartl a PhDr. Petra Šťastná z Národní knihovny ČR.

Na akci je třeba se předem přihlásit prostřednictvím formuláře: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd69sTi45JSrdhPL6yOpKf1689ZEGA5fYqcWBT_SXGwHoFgFg/viewform.

Seminář se bude  konat -Národní knihovna ČR, Mariánské náměstí 190/5 (Klementinum), Praha 1, místnost č. 145 (1. patro)

Linda Jansová - tel.  606 725 835

 

VIDEOKONFERENCE JAKO PROSTŘEDEK PRO VZDĚLÁVÁNÍ V KNIHOVNÁCH

Termín: 11.8. od 9 -11 hod.

Rádi bychom Vás pozvali na online seminář "Videokonference jako prostředek pro vzdělávání v knihovnách" s Evou Cerniňákovou, vedoucí knihovny JABOK a doktorandkou na ÚISK FF UK. Přednášející se podělí o své praktické zkušenosti z realizace online vzdělávání a výuky např. na Ústavu informačních studií a knihovnictví FF UK, VOŠ Jabok nebo v Národní knihovně ČR.

 

Seminář se bude konat v úterý 11. srpna 2020 od 9 hod, skončíme nejpozději v 11 hod. Budeme se věnovat technickým i organizačním záležitostem, které jsou spojené se vzděláváním pomocí online konference. Zabrousíme i do oblasti online etikety a pedagogických přístupů, které jsou pro takovou formu vzdělávání vhodné.

 

Organizátorem akce je pražský SKIP ve spolupráci s NK ČR, akce je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR v rámci programu Knihovna 21. století.

 

Spojíme se přes nástroj Jitsi Meet. Nemusíte se ničeho obávat, stačí Vám počítač, telefon či tablet a dobré připojení k internetu. Podrobné a srozumitelné instrukce Vám předem zašleme a budeme se snažit Vám případně s připojením pomoci.

 

Přihlašujte se přes formulář: https://forms.gle/X2FjZpbGSC7bQ5eq6 do 6. srpna 2020. Kapacita je omezená.

 

Záznam z předchozího semináře "Vzdělávání 350 let po Komenském" je již k dispozici: https://www.youtube.com/watch?v=iaT4uNa6URk. V komentáři pod videem najdete odkazy na jednotlivá témata. Budeme rádi, když si záznam pustíte, případně ho budete dále šířit.

 

V případě nejasností neváhejte a ozvěte se mi.

 

Katka Nekolová

Knihovnický institut - Oddělení vzdělávání Národní knihovna České republiky Klementinum 190, Praha 1 katerina.nekolova@nkp.cz | www.nkp.cz

Tel: +420 221 663 339

 

ÚNOR

KNIHOVNY A KLIMATICKÉ ZMĚNY

Termín: 25.2. od  9 - 14 hod.

Rádi bychom Vás pozvali na seminář "Knihovny a klimatické změny", který se bude konat v Národní knihovně v Praze v Klementinu v učebně 145. Cílem semináře je seznámit knihovnice a knihovníky se současnou situací a zamyslet se nad smysluplnými aktivitami, kterým se knihovny mohou věnovat. Chcete se dozvědět, co má smysl dělat přímo ve Vaší knihovně? Chcete zjistit, s kým můžete spolupracovat? Mít přehled o tom, jaké jsou přístupy světových knihovnických organizací?

 

Na semináři vystoupí:

Mgr. Michal Broža, vedoucí Informačního centra OSN v Praze

Mgr. Michaela Pixová, PhD. - koordinátorka České klimatické koalice, sociální geografka, lektorka, publicistka, VŠ lektorka (University of New York in Prague a UK)

Ing. Jan Juráš - knihovník ze Strakonic, který vede ekoporadnu a věnuje se dalším environmentálním aktivitám

Mgr. Michal Hokynek - doktorand na Ústavu inf. studií a knihovnictví FF UK, který se věnuje udržitelnému přístupu

 

Účast na semináři je bezplatná díky podpoře SKIP Praha. Pokud máte zájem, můžete se závazně přihlašovat přes formulář: https://forms.gle/gZ3G8fGab2JgKCPj8.

 

Michal Hokynek


JAK VYDAT KNÍŽKU O VAŠÍ OBCI, ANEB JAK TO UDĚLALI V ROZTOKÁCH

Termín: 24.2. od 10 -14 hod.

SKIP a Národní knihovna České republiky připravili tento seminář. Seminář proběhne v Národní knihovně, učebna č. 145.

S velkým úspěchem se setkalo vydání knížky o Roztokách, kterou Marie Kšajtová napsala pro všechny roztocké děti, ale nejenom pro ně. A tak tamní děti dobře ví, jaké to bylo kdysi a jaké to mají pěkné teď. My z Roztok a ze Žalova je milá knížka se spoustou obrázků Evy Mastníkové, kterou neseženete jinde než v Roztokách. Tonda jej připravil pro svou sestru Verunku a vypráví opravdu dobře – o současnosti i minulosti tohoto městečka ležícího nedaleko Prahy u břehů Vltavy. Na předsádce najdeme i orientační mapu města. Podle příběhu děti objeví krásu svého rodiště a stanou se pyšnými obyvateli obce.

Se zkušeností s vydáním knížky pro malé čtenáře - pro roztocké prvňáčky - se podělí Jana Semelková z nakladatelství JaS a Marie Kšajtová, autorka knihy. Krok za krokem od nápadu, sepsání knihy, výběru ilustrátora po vydání a radosti v obci. Titul My z Roztok a ze Žalova je příběh pro malé čtenáře, ale zamilovali si jej úplně všichni. Proč tedy podobného rodinného průvodce neudělat i v jiných obcích a městech. Co je k tomu potřeba? Finance a dobrý nakladatel, který vše ostatní pro obec zařídí…

 

Účastnický poplatek činí 200,-Kč pro členy SKIP a 300,- Kč pro nečleny SKIP, přihlášky prosím posílejte na moji e-mailovou adresu:

 

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

Tel: +420 221 663 333

email: roman.giebisch@nkp.cz

 

SEMINÁŘ S PETREM MACKEM NA TÉMA KOMIKS

Termín: 13. 2. od 10 -14 hod.

Nakladatelství CREW s.r.o. ve spolupráci se SKIP a Národní knihovnou České republiky připravilo sérii vzdělávacích seminářů pro knihovníky na téma komiks. Hostem čtvrtého semináře, který proběhne  v Národní knihovně, učebna č. 136, je Petr Macek.

Petr Macek (* 23. dubna <https://cs.wikipedia.org/wiki/23._duben>  1981 <https://cs.wikipedia.org/wiki/1981>  Praha <https://cs.wikipedia.org/wiki/Praha>  je český novinář, spisovatel a scenárista.

 

Pro televizi Prima <https://cs.wikipedia.org/wiki/Prima_family>  napsal řadu scénářů k původním dokumentům o hereckých osobnostech v cyklu Top Star Extra, dva roky působil i v televizi Nova <https://cs.wikipedia.org/wiki/TV_Nova> . Od roku 2013 působí v deníku Blesk. S řadou osobností sepsal coby novinář jejich autorizované biografie, například s herečkou Ivou Janžurovou <https://cs.wikipedia.org/wiki/Iva_Jan%C5%BEurov%C3%A1> , režisérem Václavem Vorlíčkem <https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_Vorl%C3%AD%C4%8Dek> , jazzmanem Laďou Kerndlem <https://cs.wikipedia.org/wiki/La%C4%8Fa_Kerndl>  či zpěvačkou Helenou Vondráčkovou <https://cs.wikipedia.org/wiki/Helena_Vondr%C3%A1%C4%8Dkov%C3%A1> . Jeho kniha 1968 očima 50 je ohlédnutím 50 osobností Česka a Slovenska na události Pražského jara <https://cs.wikipedia.org/wiki/Pra%C5%BEsk%C3%A9_jaro_1968>  a okupaci vojsky Varšavské smlouvy roku 1968 <https://cs.wikipedia.org/wiki/Invaze_vojsk_Var%C5%A1avsk%C3%A9_smlouvy_do_%C4%8Ceskoslovenska> .

 

Společně s výtvarníkem Petrem Koplem <https://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Kopl>  je autorem komiksového časopisu Dechberoucí Zázrak <https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1zrak_(komiks)> , který vycházel od prosince 2015 do prosince 2017. Po 25 číslech autoři ohlásili pauzu a následně nový komiks na pokračování v časopise ABC <https://cs.wikipedia.org/wiki/ABC_(%C4%8Dasopis)>  s příběhy legendárního Péráka <https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A9r%C3%A1k> . Sebrané a rozšířené vydání série, původně publikované v časopise ABC, vyšlo v květnu 2019 jako samostatná kniha Pérák: Oko budoucnosti v Nakladatelství CREW.

 

Ve svém semináři vás provede procesem vzniku komiksů, od napsání scénáře až po finální časopis, představí svoji faktografickou i beletristickou tvorbu. Účastníci semináře od autora dostanou komiksový dárek, k dispozici bude i audiokniha jeho detektivního románu Hitlerův posel smrti, kterou namluvili Jiřina Bohdalová, Jan Vágner, Jan Přeučil, Vladimír Brabec nebo Jiří Dvořák. Cena audioknihy: 100 Kč.

Účastnický poplatek činí 200,-Kč pro členy SKIP a 300,- Kč pro nečleny SKIP, přihlášky prosím posílejte na moji e-mailovou adresu:

 

Mgr. Roman Giebisch, Ph.D.

Národní knihovna ČR

Klementinum 190

110 00 Praha 1

Tel: +420 221 663 333

email: roman.giebisch@nkp.cz

14.03.2022