Významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb - nominace
Památník národního písemnictví/Muzeum literatury
Hlavní město Praha
Knihovna Památníku národního písemnictví - Muzea literatury se vyrovnala s náročným stěhováním fondu z původních externích depozitářů do centrálního depozitáře v Litoměřicích, a své sídlo přestěhovala do nové budovy v Praze. Knihovní fond byl při té příležitosti odborně ošetřen a postaven v klimatizovaných a nově vybavených depozitárních prostorách. Knihovna se zapojila i do přípravy nové stálé expozice Muzea literatury.
https://pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/
Městská knihovna v Praze
Hlavní město Praha
Kiosek v Centru Černý Most! byl otevřen jako první samoobslužná pobočka MěK v Praze a jeho název odkazuje na jeho velikost. Otevírací doba je 7 dní v týdnu od 9 do 21 hodin a prim hrají výpůjční služby, i když nechybí ani pár míst na posezení s knihou nebo přístup na volnou Wi-Fi síť knihovny. Provoz kiosku ukázal, že samoobslužnost je koncept použitelný i v knihovnách a může významně rozšířit stávající služby knihoven, zejména jejich přístupnost pro veřejnost.
https://www.mlp.cz/cz/pobocky/kiosek/?KNIHOVNA=0
Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích
Jihočeský kraj
JVK v Českých Budějovicích se zasloužila o vydání knihy Karla Hansy, který v ní popisuje své zážitky z cest po Francii ve 20. letech 20. století. Více než třísetstránková kniha obsahuje souběžný česko-francouzský text, na 140 černobílých autorových fotografií, které jsou unikátní památkou na předválečnou podobu města Lorient, které bylo ve 2. sv. válce takřka srovnáno se zemí, i medailon autora, který připravilo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Díky tomuto počinu knihovna obohatila partnerství s francouzským městem Lorient a připomněla památku cestovatele a spisovatele Karla Hansy.
https://www.c-budejovice.cz/de/node/273717
Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích
Jihočeský kraj
JVK v Českých Budějovicích zahájila ve spolupráci s Palmknihy online půjčování audioknih. Tím vyšla vstříc zájmů uživatelů o audioknihy, které si nyní mohou vypůjčit a poslouchat ve stejném režimu jako e-knihy. Jejich implementaci do knihovního systému zajistila firma Cosmotron a IT pracovníci knihovny. JVK v Českých Budějovicích tak otevřela novou cestu k online poslechu všem dalším knihovnám i jejich čtenářům.
https://www.cbvk.cz/audioknihy_online.html
Knihovna Gelasta Vodňanského, Vodňany
Jihočeský kraj
Příklad inspirativní komunitní aktivity - otevření nových prostor Dvorek U Koníčka při Knihovně Gelasta Vodňanského, které dávají knihovně možnost využití k mnoha aktivitám. Dvorek U Koníčka má svou duši i příběh. Knihovna za pomoci širší veřejnosti, od dětí po důchodce, přetvořila zanedbaný prostor ke komunitním aktivitám: konání příměstského tábora, organizaci únikové hry, v garáži vznikl antikvariát a mnoho dalšího. Podněty obyvatel na využití prostoru zapracoval architekt do studie. Díky tomu má knihovna místo, které propojuje obyvatele Vodňan.
Knihovna Karla Dvořáčka Vyškov
Jihomoravský kraj
Projekt KKD Vyškov „Knihovna jako most k porozumění mezi kulturami“ vznikl jako reakce na příchod občanů z Ukrajiny, vyhnaných válkou. Knihovna uspořádala několik integračních akcí, jako např. oslavu česko-ukrajinských Velikonoc s ukázkou folkloru, benefiční koncert, jehož výtěžek byl použit na podporu ukrajinských dětí, česko-ukrajinskou Noc s Andersenem, besedu s profesorem politologie i s předsedkyní Sdružení Čechů ve Volyni a mnohé další. Tím nabídla našim novým sousedům mnoho příležitostí k poznání města Vyškova a sehrála významnou integrační roli, na kterou navázaly další organizace ve městě.
Krajská knihovna v Liberci
Liberecký kraj
Krajská vědecká knihovna v Liberci se dlouhodobě věnuje propagaci regionu jako kolébky sklářského a bižuterního průmyslu, jeho historii a současnosti. Projekt Křišťálové údolí (Crystal Valley) rozvíjí regionální identitu, posiluje vztah k místu a identifikaci lidí, kteří v něm žijí. V rámci projektu probíhal cyklus aktivit jako např. zpracování medailonů sklářů do databáze Regionální osobnosti Libereckého kraje, venkovní výstava Skláři z Křišťálového údolí, literární výlety se sklářskou tematikou a další. Projekt podporuje povědomí a zájem o lokální historii a tradice.
https://www.osobnostilibereckehokraje.cz/
Severočeské muzeum v Liberci – knihovna
Liberecký kraj
Severočeské muzeum v Liberci a Fakulta restaurování Univerzity Pardubice vytvořily unikátní databázi slepotiskové výzdoby české knižních vazeb 16. století v rámci projektu NAKI II „Slepí svědkové doby“. Databáze je nazvaná NUSK na počest významného odborníka na oblast knižní vazby Bohumila Nusky, na základě jehož archivu vznikla. Projekt vedl ke sjednocení odborné terminologie této oblasti a mj. umožnil vznik specializované metodiky odborného popisu slepotiskové výzdoby knižních vazeb. Díky promyšlené koncepci je databáze vítaným zdrojem pro knihovědce a správce fondů starých tisků všech paměťových institucí.
Krajská knihovna v Pardubicích
Pardubický kraj
Tištěné kulturní dědictví Pardubického kraje je společným projektem Krajské knihovny v Pardubicích, Regionálního muzea v Litomyšli, Východočeského muzea v Pardubicích a Orlického muzea. V digitální knihovně Krajské knihovny v Pardubicích jsou zpřístupňovány ojedinělé fondy a dokumenty regionální provenience Pardubického kraje; souběžně jsou mapovány fondy paměťových institucí v regionu, které uchovávají často unikátní publikace. Paralelně je vytvářena a doplňována kartotéka regionálních osobností, spolků a firem.
https://kkpce.cz/cs/sluzby/digitalizovane-dokumenty/digitalizovane-dokumenty
Martin Denár, Česká Třebová
Pardubický kraj
Projekt databáze Osobnosti regionů, provozované Městskou knihovnou Česká Třebová, poskytuje knihovnám prostor, kde mohou prezentovat významné osobnosti svého města a okolí a zaznamenávat dějiny regionu. Webová aplikace, významně modernizovaná v letošním roce, je uživatelsky velmi přívětivá, ukazuje výročí osob v jednotlivých měsících, umožňuje snadno najít i neznámé osobnosti v zájmové oblasti uživatele. Provazbou na další významné informační zdroje představuje kooperativní dílo národního významu, které svým přístupem splňuje podmínky pro Otevřená data. Mgr. Michal Denár je architektem popisovaného systému, současně také jeho inovátorem, administrátorem a editorem.
Městská knihovna Český Těšín
Moravskoslezský kraj
V rámci projektu Objevuj Těšín pořádá Městská knihovna ve spolupráci s Muzeem Těšínska, Městem Český Těšín a Klubem českých turistů v turistické sezóně cyklus komentovaných procházek otevřených českým i zahraničním zájemcům. Procházky jsou připravovány ve spolupráci knihovny a informačního centra, jsou tematicky zaměřené a propojují město, které bylo násilně rozděleno na polskou a českou část. Cyklus komentovaných prohlídek je významným počinem, který rozšiřuje služby knihovny nejen směrem k žákům, studentům i obyvatelům města, ale také k jeho okolí, k návštěvníkům z Česka a z příhraničních oblastí Polska.
Ostravská univerzita – Univerzitní knihovna Ostravské univerzity
Moravskoslezský kraj
Univerzitní knihovna OU obdržela v roce 2022 dar od profesora Jacquese Rupnika – cca dva tisíce dokumentů v českém, slovenském, francouzském a anglickém jazyce z oblasti mezinárodních vztahů, politologie, historie a práva. Při této příležitosti proběhla rekonstrukce prvního patra budovy Univerzitní knihovny: studovna J. Rupnika je koncipována jako modulární multifunkční prostor s promyšlenými designovými detaily, který umožňuje upravovat jeho dispozice a vytvářet ideální podmínky pro nejrůznější kulturní i vzdělávací akce univerzity. V prostorách studovny jsou vystavena umělecká díla vytvořená studenty Fakulty umění. Je místem mnoha kulturních i vzdělávacích aktivit knihovny, které jsou navštěvovány studenty, vědeckými pracovníky i širokou veřejností.
https://knihovna.osu.cz/27835/jacques-rupnik/
Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Zlínský kraj
Databáze Osobnosti Valašska, resp. portál zahrnuje mediální bázi, databázi „štítků“ činností a mapu, v níž jsou osobnosti zaneseny pomocí GPS souřadnic. Je doplňována a aktualizována pracovníky MVK Vsetín a nově obsahuje i kvízy o valašských osobnostech. Databáze, která t.č. obsahuje 619 hesel, umožňuje vícehlediskové vyhledávání a zpřístupňuje i sběratelskou hru Valašská čítanka, věnovanou valašským autorům.